Dlaczego nie potrafię sobie odmówić jedzenia?

Witam mam 28 lat od zawsze byłam dziewczyną "przy kości" po prostu lubiłam jeść jednak z roku na rok tyłam, w końcu zaczęłam stosować różne diety z większym i mniejszym skutkiem, jednak nigdy nie wytrwalam do końca, na chwilę obecną mam jakieś 40kg nadwagi na szczęście żadnych chorób towarzyszących otyłości jeszcze nie mam. Podoba mi się Szczupła sylwetka ale nie potrafię sobie odmówić jedzenia, korzystałam już z usług dietetyczki lekarz stwierdził jedzenie kompulsywne ale nadal nic nie pomaga jestem uzależniona od jedzenia od niezdrowego jedzenia. Nie stać mnie na drogie terapię czy też operacje mam dwójkę dzieci więc i słodkości i inne w domu po prostu są. Boję się że moja waga będzie nadal rosła a ja nie będę w stanie tego zatrzymać. Pomocy.

Dzień dobry,
Szanowna Pani, ja na co dzień zajmuję się leczeniem tego typy zaburzeń u pacjentów. Otyłość to nie tylko problem natury estetycznej ale także zdrowotnej i psychicznej. Pacjenci często mają problem z kompulsywnym jedzeniem, wymiotami, pocieszaniem się czy odreagowywaniem tak na sytuacje stresujące. Polecam Pani kontakt z psychodietetykiem. Niestety nie rozwiąże Pani sprawy sama. Wymaga to długoterminowej pracy, analizy Pani kompulsywności, stylu życia. Trzeba ustalić realne cele leczenia oraz dietę która nie będzie sztywną rozpiską od poniedziałku do niedzieli tylko zarysem uczącym Panią zdrowych wyborów żywieniowych. Siła naszej motywacji zależy od tego na czym Pani bardziej zależy czy na pozbyciu się zbędnych kilogramów i poprawie jakości swojego życia czy rozładowywaniu napięcia za pomocą jedzenia. Jednak daje ono nam przyjemność, czasami stwarza uczucie bezpieczeństwa. Jest to bardzo trudny temat i wymaga zaangażowania nie tylko Pani ale też psychodietetyka, który naprawdę będzie chciał Pani pomóc.
Życzę powodzenia,
mgr Patrycja Kłósek
Centrum Leczenia Otyłości
Paleta diet www.paletadiet.pl

Jedzenie kompulsywne jest zaburzeniem odżywiania, polegającym na niekontrolowanym spożywaniu znacznych ilości pokarmu bez odczuwania fizycznego głodu. Jest jedną z form uzależnień związanych z jedzeniem. Następstwem kompulsywnego obżarstwa jest wyraźne poczucie winy spowodowane zarówno samymi napadami, jak i ze związanymi z nimi problemami natury zdrowotnej, takimi jak nadwaga czy otyłość.Charakterystyczną cechą osób kompulsywnie objadających się jest brak umiejętności wyrażania własnych emocji. Negatywne odczucia, takie jak strach, złość, podenerwowanie – rozładowywane są poprzez atak. Nieudane próby zapanowania nad nim często skutkują dodatkowym poczuciem winy.
Osobami szczególnie podatnymi na tą chorobę są osoby, które związek między spożywaniem pokarmów a wyrażaniem emocji wyniosły z domów rodzinnych. Podłożem zaburzenia mogą być pewne utrwalone nawyki związane z jedzeniem, np. spożywanie czegoś słodkiego w chwilach złego nastroju, albo – z drugiej strony - przywiązywanie nadmiernej wagi do jedzenia, przekarmianie dziecka już od najmłodszych lat.
Zmagając się z otyłością spowodowaną kompulsywnym objadaniem się –stanowi jedyną ucieczkę od lęków i stresów, stanowi nagrodę za niepowodzenia. Najbardziej narażone na to zaburzenie są ponadto osoby z niską samoświadomością, u których brak umiejętności radzenia sobie ze stresem. Stopniowe przybieranie na wadze powoduje coraz większe zaabsorbowanie problemami związanymi z jedzeniem oraz własnym wyglądem zewnętrznym, pogłębiając zły stan psychiczny.
Leczenie kompulsywnego objadania się, tak jak w przypadku innych zaburzeń odżywiania prowadzone jest w rozmaitych formach. Ja polecam Pani wizytę u psychoterapeuty, ponieważ dietetyk zajmie się Pani ciałem, a psychoterapeuta Pani duszą:).
Pozdrawiam.
www.sferaterapii.pl