Dlaczego nie potrafię uprawiać seksu?

Witam. Od roku próbuję uprawiać seks. Po wizytach u ginekologa wiem, że jestem w pełni zdrowa. Niestety, zawsze podczas wprowadzania odczuwam ból, który sprawia, że zaciskam mięśnie i stosunek jest niemal niemożliwy. Jeśli uda się wprowadzić członek, to problemu już nie ma, jednak rzadko kiedy się udaje. Podobny problem mam z tamponami. Co może być tego przyczyną? Słyszałam o maściach rozluźniających zawierających np. Lidoposterin. Czy mogę w tym przypadku ją zastosować?

Dzień dobry!

Zachęcam do lektury artykułów dot. pochwicy i dyspareunii. Wiążą się one właśnie z bolesnością stosunków i mimowolnym zaciskaniem się mięśni, uniemożliwiając penetrację pochwy. Są to trudności z pogranicza medycyny i psychologii, stąd często leczenie łączy zarówno opiekę ginekologiczną, jak i psychoterapeutyczną.

Pozdrawiam!

Mgr Marta Żak Psycholog, Katowice

Pani opis wskazuje na psychogenną naturę zgłaszanego problemu. Występuje skurcz mięśni pochwy, który utrudnia wprowadzenie członka, ale później do stosunku może już dochodzić bez objawów bólowych - prawdopodobnie mamy do czynienia z pochwicą. Oczywiście może Pani spróbować tej maści, ale proszę pamiętać, że ona "znieczuli" na jakiś czas przednią część pochwy, co może negatywnie wpływać na Pani odczucia z seksu. Powiedziałabym zatem, że to jest jakieś wyjście awaryjne, na początek. Leczenie wymagać będzie jednak pracy z lękiem, jaki Pani przeżywa. Zachęcam więc do wizyty u specjalisty, jeśli problem będzie dalej występować.