Dlaczego nie przybieram w ogóle na wadze?

Mam 21 lat, 173cm, ważę 43-44kg. Choruję na anoreksję. Żeby móc kontynować terapię muszę przybrać na wadzę, nie stać mnie na dietetyka. Początkowo jadłam 1000kcal i moja waga spadała, dlatego zwiększyłam do 1250 i obecnie od jakiegoś czasu waga stoi. Dlaczego tak jest, pomimo, że jem poniżej PPM? Chciałabym stopniowo zwiększać kcal ze zdrowego jedzenia, jednak boję się teraz tego, jeśli waga stoi na tak niskiej dawce kalorii. Mam siedzący tryb, i około 15 minut jazdy na rowerze codziennie.

Witam
Waga nadal jest bardzo niska. Czy jest Pani pod opieka psychiatry lub psychoterapeuty?
Leczenie dietetyczne powinno być skorelowane z psychoterapią. Bardzo trudno samemu borykać się z tak poważną chorobą.
Warto przedyskutować to z osobą prowadzącą Pani leczenie.

Dzień dobry! Aby przybrać na wadze należy jeść powyżej swojego CPM (Całkowita przemiana materii, jest to PPM pomnożone przez wpółczynnik aktywności fizycznej). Ponieważ jak nazwa wskazuje PPM -podstawowa przemiana materii, to ilość energii, jaką organizm zużywa na utrzymanie podstawowych funkcji życiowych, takich jak oddychanie czy trawienie. PPM nie uwzględnia potrzeb energetycznych organizmu związanych chociażby z chodzeniem, gotowaniem, sprzątaniem, kąpielą, czytaniem, nauką, jazdą rowerem itp. A zatem, aby przybrać na wadze należy przekroczyć CPM, w pani przypadku dostarczyć więcej niż 1800 kcal dziennie. Stopniowe zwiększanie kaloryczności jest dobrą strategią, teraz należy wykonać następny krok i zwiększyć energetyczność spożywanych przez cały dzień posiłków powyżej PPM czyli powyżej 1250kcal. Również można to robić stopniowo, np przez 2 tygodnie 1400 kcal, następnie 1600 kcal, 1800 (to wartość CPM dla Pani wieku, wzrostu i wagi), 2000 kcal (to wartość, która już przekracza Pani CPM). Jeśli ma Pani jeszcze jakieś pytania, chętnie odpowiem.