Dlaczego nie widzę, że schudłam?

Witam. Mam 30 lat i od dziecka zawsze miałam nadwagę,w pewnym okresie była to już otyłość. Były okresy kiedy chudłam, po pewnym czasie znów tylam. W ostatnich kilku miesiacach bardzo schudłam w wyniku stresu. mało jem, nawet nie czuje już głodu. Nawet nie widzę tego,że chudne. Gdyby nie ubrania które na mnie coraz bardziej wiszą nawet bym nie zauważyła. Patrzę na siebie i widzę się wciąż gruba jak dawniej. Jedynie inni ludzie wydają się być coraz grubsi. Dopiero niedawno sobie to uświadomiłam. Czy to jest normalne że tak postrzegam siebie i innych?

Witam,

Widoczny jest tutaj niezgodność: połączenie opisu braku chęci do jedzenia, widocznie "za dużych" ubrań oraz postrzegania siebie jako wciąż grubej są podstawą do udania się po pomoc specjalistyczną oraz podstawą do odpowiedzi na Pani pytanie jako: prawdopodobnie nie ma Pani adekwatnego obrazu siebie obecnie. Do postawienia realnej diagnozy potrzebne są odpowiedzi na inne pytania diagnostyczne, które można zadać wyłącznie podczas konsultacji psychologicznej. Niewłaściwy obraz siebie, niewłaściwy sposób odżywiania mogą stanowić podstawy do rozwinięcia się zaburzeń odżywiania. Warto udać się do specjalisty, który zarówno jest psychologiem/ psychoterapeutą z wykształcenia i który dodatkowo pracuje z osobami z zaburzeniami odzywiania, bądź co jest coraz popularniejsze jest psychodietetykiem, z tym, że szczególną uwagę zwróciłabym czy ja podstawowe wykształcenie posiada wykształcenie psychologiczne - gdyż podstawą Pani pracy nie będzie opanowanie prawidłowego żywienia, ale mechanizmy psychologiczne.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek