Dlaczego niektóre kobiety zachodzą w ciążę, pomimo stosowania tabletek?

Witam, mam 21 lat i rozpoczęłam już zażywanie 3 opakowania tabletek antykoncepcyjnych S**** 20 (0,02 mg etynyloestradiolu i 0,075 mg gestodenu). Przyjmuję je regularnie o stałej porze, żadnej nie pominęłam, nie występują wymioty ani biegunka, ale mam nadal obawy, czy tabletki są skuteczne, dlatego dodatkowo zabezpieczamy się z chłopakiem prezerwatywą. W związku z moimi wątpliwościami mam pytanie – czy te tabletki są skuteczne i czy dodatkowe zabezpieczanie jest konieczne? Czy tabletki antykoncepcyjne są nieskuteczne i dlaczego niektóre kobiety zachodzą w ciążę, pomimo ich stosowania? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Najczęstszą przyczyną ich nieskuteczności jest zapomnienie pojedynczej tabletki, zwymiotowanie lub biegunka. Zdarza się również, bardzo rzadko, że mimo prawidłowego przyjęcia wszystkich tabletek, działanie antykoncepcyjne zawiedzie - bez uchwytnej przyczyny. Żadna metoda nie jest bowiem całkiem niezawodna. Antykoncepcja hormonalna jest uznawana za najskuteczniejszą metodę i nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia. Jeśli jednak stosuje Pani prezerwatywy, to nie ma sensu dodatkowo szpikować się hormonami, które nie są obojętne dla zdrowia.

Pozdrawiam!