Dlaczego niektórzy chorują częściej?

Już drugi raz tej zimy mam grypę. To niesprawiedliwe! Dlaczego ja często choruję, a niektórzy bezkarnie chodzą bez czapki i szalika?

ponad rok temu

O swoje zdrowie należy zadbać w sposób aktywny. Przed zimą, czy nawet już w jej trakcie, można zaszczepić się przeciwko grypie. Należy oczywiście pamiętać o tym, że szczepionka nie chroni przed wirusami przeziębień ani tym bardziej przed bakteryjnymi infekcjami. Nasza odporność zależy też od trybu życia. Należy dużo się wysypiać, właściwie odżywiać. Trzeba też unikać stresu, szczególnie tego przewlekłego, który jest dla nas bardzo szkodliwy. Oczywiście skłonność do zachorowań na infekcje grypowe zależy również od skłonności genetycznie uwarunkowanych i od chorób towarzyszących. Zagrożone są zwłaszcza osoby przewlekle chore na serce, astmę, alergiczny nieżyt nosa i gardła, mające przerośnięte migdałki lub skrzywioną przegrodę nosa. Infekcje dróg oddechowych częściej zdarzają się także chorym na cukrzycę, nowotwory, przyjmującym leki cytostatyczne lub steroidowe. Aktywność fizyczna, szczególnie na świeżym powietrzu, zwiększa naszą odporność na infekcje.