Dlaczego niektórzy lekarze zlecają badanie glukozy przed 20 tygodniem ciąży?

Witam dlaczego niektórzy lekarze zlecaja badanie glukozy przed 20 tyg ciaży?i co jeśli wynik na czczo jest lekko poza normą a po obciążeniu w normie co może miec na to wpływ na wynik na czczo?

Szanowna Pani!

Zgodnie z wytycznymi, przy pierwszej wizycie stwierdzającej ciąże należy zbadać poziom glukozy na czczo-jeżeli wynik jest prawidłowy to po 24 tyg ciąży wykonujemy test OGTT-czyli badania poziomu cukru we krwi na czczo oraz po 1godzinie i po 2godzinach po obciążeniu 75 g glukozy.
Jeżeli są wątpliwości co do wyników należy skonsultować się z diabetologiem.

Z poważaniem
Katarzyna Lewicka