Dlaczego oczko ucieka mi do środka?

Witam! Mam od pewnego czasu problem z prawym okiem. Zależy pod jakim kątem spojrzę, są momenty, w których pojawia się tzw. oczopląs, oczko ucieka do środka. A gdy się ściemnia, to oczko jest na swoim miejscu. Zauważyłam też, że źrenica prawego oka, jakby uciekała do środka, a w tym miejscu zostaje taka zamglona przestrzeń, tzn. nie odczuwam tego zamglenia tylko to widać. Gdy zamknę oko i je znowu otworzę wszystko jest na swoim miejscu. Nie wiem, co mam robić, gdyż ten oczopląs jest uciążliwy, myślałam, że to może z przemęczenia, wyczytałam tak w internecie, piłam magnez i inne witaminy, ale się nie poprawia, lecz jakby są momenty, że jest gorzej. W mojej przychodni na wizytę czeka się pół roku - najbliższy termin. Co mam robić?
ponad rok temu

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam!

Opisywane przez Panią objawy sugerują bardziej zezowanie oka w kierunku nosa niż oczopląs - „oczko ucieka do środka”, (oczopląsem nazywamy ruchy oscylacyjne oka, jakby oczko „drgało”). Przyczyną takiego zezowania może być nieskorygowana nadwzroczność, warto więc zrobić badanie wzroku z porażeniem akomodacji kroplami.
Trudno mi się odnieść do opisywanego przez Panią „uciekania źrenicy” i zamglenia. Na pewno warto zbadać przezierność rogówki i soczewki.
Wiem, że czas oczekiwania na wizytę jest czasem bardzo długi, ale bez badania trudno Pani coś poradzić. Może warto rozważyć badanie u lekarza przyjmującego prywatnie?