Dlaczego od dłuższego czasu czuję niepokój?

Witam. Od dluzszego czasu odczowam silny niepokoj. Nie ma dnia zebym nie myslal o zawale serca. Spowodowane jest to tym ze, doswiadczam bardzo naglych przeszywajacych bóli w klatce piersiowej, ktore trwaja bardzo krotko, zazwyczaj kilka sekund ale na tyle bym natychmiast dostawal zimnych potów, dusznosci, lęków. Kilka razy nawet dochodzilo do tego ze w panice wzywalem karetke. Naczytalem sie o zawale serca i teraz przy kolejnych napadach juz nawet nie wiem czy mi sie zdaje ze bol wystepoje tez na plecach i promienioje do szczeki czy faktycznie cos sie dzieje. Lekarze stwierdzaja ze EKG jest ok wiec mialem atak paniki. Nie wiem czy w to wierzyc bo czuje ze ewidentnie cos sie ze mna dzieje. Dodam ze oliwy do ognia dolewa jeszcze fakt pale papierosy i lubie co weekend ze znajomymi posiedziec przy alkoholu. Aktywnosc fizyczna na niskim poziomie i jak to wszystko porownoje z informacjami z sieci to od razu wkladam sobie do glowy ze mam zawal. Planuje zmienic tryb zycia. Rzuce papierosy i alkohol. Kupilem nawet juz do domy orbitreka i mala solownie ale boje sie poddawac wysilkowi bo podobno do zawalu czesciej moze dojsc podczas wysilku fizycznego. Juz sam wariuje. Moze to tylko nerwica. Dodam i z wprzeszlosci mialem kolka bardzo emocjonalnych przezyc ktore mogly sie zaszyc w podswiadomosci i teraz doja o sobie znac. Jak odroznic nerwice od zawalu skoro symptomy sa podobne.? Dziekuje i pozdrawiam Marcin 34lata

Witam Pana,
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się

Witam, jak odróżnić nerwice od zawału? Samemu trudno. Ale dla lekarzy to łatwe. Tyle, że lekarze już to zrobili, a Pan im nie wierzy. Alkohol i papierosy proszę rzucić. I to całkowicie. Ćwiczenia fizyczne rozpocząć, ale bardzo łagodnie, czyli tak, żeby za bardzo nie podnosić tętna. I najważniejsze - proszę rozpocząć leczenie psychoterapeutyczne. Okresowo może być przydatna pomoc lekarza psychiatry. Pozdrawiam - Ryszard Chłopek

Witam Pana,
Jeżeli wyniki badań są prawidłowe, to prawdopodobnie cierpi Pan
na zaburzenia lękowe z atakami paniki.
Zaburzenia nerwicowe bardzo często przyczyniają się do odczuwania
różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych.
Nie tylko dezorganizują życie, ale też przynoszą poczucie niepewności
i zagubienia, ograniczają niezależność, hamują aktywność społeczną
i utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, zabierając
tym samym całą radość życia.
Zaburzeniom nerwicowym często towarzyszy rozdrażnienie,
napięcie psychiczne, znaczne obniżenie nastroju,
nieumiejętność odpoczywania…
Każdy lęk, również ten lęk o własne zdrowie czy lęk przed śmiercią,
przyczynia się do odczuwania różnych nieprzyjemnych objawów
somatycznych.
W konsekwencji, ludzie cierpiący na zaburzenia nerwicowe,
mogą odczuwać różne objawy wywołane rozchwianiem równowagi
układu wegetatywnego, m.in. przyspieszony oddech, uczucie duszności,
ból w okolicach serca, przeszywający ból w klatce piersiowej,
kołatanie serca, przyspieszone tętno, zawroty głowy i wiele innych
dolegliwości, które jeszcze bardziej potęgują ich lęk.
Bardzo często zdarza się, że podczas ataku paniki występują
objawy podobne do zawału, które są bardzo dotkliwe.
Dlatego też ludzie doświadczający ataku paniki są przekonani,
że mają zawał serca.
Często też pojawia się lęk przed śmiercią.
Jednak koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach
powoduje, że lęk o zdrowie i o własne życie narasta
i coraz trudniej go ujarzmić.
Zaburzenia nerwicowe i ataki paniki są w pełnie uleczalne na drodze
odpowiednio dopasowanej psychoterapii.
Dlatego zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami zaburzeń lękowych oraz ich konsekwencjami,
dzięki czemu odzyska Pan spokój, równowagę wewnętrzną
i radość życia.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie,

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl