Dlaczego od wielu lat cierpię na zgagę?

Witam! Mam 38 lat. Od wielu lat cierpię na zgagi i tzw. refluks. Od okresu około 4 tygodni nieustannie mam w jamie ustnej metaliczny - gorzkawy posmak. Czasami piecze język. Miałem naloty ale przeleczyłem nystatyną i mykosyst. Już nie mam. Choruję również przewlekle na stany zapalne zatok, które objawiają się wiosną i jesienią, również mam krzywą przegrodę nosa. Ostatnio pojwaiła mi się dziwna wysypka w w takich miejscach jak: pachwiny, pachy oraz na szyi (mniej). Z wysypką walczę i trochę blednie. Mam strasznie suchą skórę. Jednak najgorszy jest ten posmak metalu i goryczy w buzi, który strasznie uprzyksza życie. Czy można wysnuć dlaczego on się pojawił iż blisko 40 lat takiego posmaku nie czułem. Dziękuję z góry za odpowiedź.

Lek. Michał Lenard

Przyczyną zgagi i choroby refluksowej jest najczęściej nieprawidłowe funkcjonowanie zwieracza dolnego przełyku. Skutkuje ono tym, że kwaśna treść żołądka dostaje się do przełyku podrażniając jego śluzówkę i powodując zgagę. W leczeniu stosuje się najczęściej leki zmniejszające kwaśność treści żołądkowej. Sugeruję wizytę u lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednie leczenie, lub w razie potrzeby skieruje Pana do gastrologa. Pozdrawiam!