Dlaczego odczuwam coraz większy dyskomfort psychiczny?

Witam. Zwracam się do Państwa z prośbą o poradę i wsparcie. Mam 19 lat, studiuję w Poznaniu. Jestem na pierwszym roku studiów. Nienawidzę tego miasta i tego, że mieszkam z obcymi osobami. Próbowałam się przekonać, że wszystko będzie dobrze, ale odczuwam coraz większy dyskomfort psychiczny i czuję, że popadam w stany depresyjne i lękowe. Studia także nie spełniają moich oczekiwań - lubię kierunek, lecz większość przedmiotów kompletnie się z nim nie pokrywa i muszę uczyć się rzeczy zupełnie niepotrzebnych, co bardzo mnie dołuje. W Toruniu mogłabym od przyszłego roku rozpocząć bardzo podobny kierunek, lecz ze znacznie korzystniejszym planem zajęć i blisko domu - bez problemu mogłabym dojeżdżać. Myślę, że byłoby to bardzo dobre rozwiązanie. Jednak zawsze byłam najlepszą uczennicą i moja rodzina nawet nie chce o tym wszystkim słyszeć. Obrażają się na mnie, ranią dotkliwie mówiąc o mojej nieodpowiedzialności i głupocie. Nie potrafią zaakceptować faktu, że mogę stracić rok, bo przecież w oczach wszystkich powinnam być zawsze perfekcyjna. Wykańcza mnie ten brak wsparcia z ich strony. Nie wiem, co robić - podążać za marzeniami, czy słuchać ich i męczyć się na studiach, które nie dają mi żadnej satysfakcji. Jestem załamana, błagam o pomoc. Pozdrawiam.

Witam,
rozumiem Pani dylemat. Trudno jest podjąć ważną decyzję dotyczącą własnej przyszłości nie mając wsparcia ze strony bliskich. Ale to Pani życie, Pani przyszłość i Pani decyzja. To Pani jest odpowiedzialna za swoje życie. Jeżeli teraz odczuwa Pani dyskomfort i nic nie zmieni w swoim życiu ten stan będzie się tylko pogłębiał. Myślę, że warto aby porozmawiała Pani raz jeszcze ze swoją rodziną i powiedziała szczerze o swoich obawach i trudnościach. Studia magisterskie trwają 5 lat. Pierwsze 2 lata zwykle obejmują materiał bardzo ogólny i często wydaje się, że mija się z kierunkiem. W późniejszych latach przedmioty są bardziej szczegółowe i kierunkowe i studia stają się ciekawsze.
Proszę przemyśleć sobie co będzie dla Pani ważniejsze.
Powodzenia!