Dlaczego odczuwam lęk przy NZJ?

NZJ a strach.Choruję przewlekle na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, mam 35 lat , staram się myśleć pozytywnie ,nie wywoływać złych rzeczy, jednak pojawia się w mojej głowie dziwny strach (może nieuzasadniony) ale związany z przyszłością, nie mam jeszcze a bardzo chcę mieć dzieci w przyszłości,myśli dotyczą tego czy zdąże je mieć i wychować, czy choroba nie będzie postępowała, dawała powikłań, czasem czuję się gorszą kobietą bo jestem chora, a wszędzie słyszę że zdrowie najważniejsze

Choroba rodzi u Pani obawy czy plany na przyszłość będą możliwe do zrealizowania. To wywołuje niepokój, zamartwianie się, co jest zupełnie zrozumiałe. Pani obawy dotyczą NZJ więc nie jest to zaburzenie psychiczne tj. lękowe. Skoncentrowanie się na leczeniu, zadbanie o właściwą dietę, rozmowy z innymi, którzy mimo doświadczenia NZJ, wiodą normalne życie i spełniają swoje plany z pewnością uspokoi Pani wątpliwości i pozwolą na osiąganiu Pani celów.