Dlaczego odczuwam taką zazdrość?

Jestem w związku od 4 lat. On przede mną był w zw. który trwał rok. Ja przed nim nie miałam nikogo na poważnie. Był ktoś kogo kochałam. Spotykaliśmy się, dochodziło między nami do zbliżeń, ale nie byliśmy razem- moja niespełniona miłość. Oboje nie mamy kontaktu z tymi osobami. Czuję zazdrość o to że on przeżył przede mną odwzajemnioną miłość. Dręczy mnie to że nie byłam jego pierwszą. Czasami zastanawiam się czy mnie do niej porównywał pod względem atrakcyjności. Dlaczego to mi nie daje spokoju?

Pozdrawiam.

Trudności w zaakceptowaniu przeszłości partnera często mają źródło w zachwianym poczuciu własnej wartości czy bezpieczeństwa. To z kolei może wynikać wcześniejszych doświadczeń i ważnych relacji. W takiej sytuacji najlepiej podjąć konsultację psychologiczną. przyjrzenie się przyczynom zazdrości i praca nad sobą w psychoterapii pomoże poradzić sobie z trudnościami.

W związku ważna jest umięjętność cieszenia się z tego co jest aktualnie - z tego, że teraz jesteśmy razem, że teraz jest nasz czas. Przeszłość nie ma już znaczenia - tamten związek z jakiegoś powodu się skończył. Czasem zostaje sentyment do byłych partnerów, co nie znaczy, że chcielibyśmy z nimi znowu być. Nie chcemy - bo zmieniliśmy się, zmieniły się nasze preferencje, oczekiwania, cele życiowe.
Zazdrość może mieć wiele przyczyn. Może np. czujesz się niepewnie, boisz się porzucenia albo kłótni, braku czułości. Jeśli oboje czerpiecie ze związku satysfakcję, nie masz powodów do obaw.
Zawsze możesz porozmawiać o swoich obawach z chłopakiem.
Pozdrawiam,
Kamila Dziwota