Dlaczego odsuwam się od partnera?

Znamy się kilka miesięcy, jemu na mnie bardzo zależy. Poważnie o tym myśli, chce rozwijać znajomość. Ja go szanowałam za kilka rzeczy. Jednak się coraz bardziej odsuwam, nie chcę się czasem spotykać ( on chce coraz częściej). Zaczęłam dostrzegać w nim wady, trochę egoizm (niestety, czasami nie zważa na moje odczucia i patrzy tylko na siebie, choć nie jest tak że zupełnie o mnie nie dba...ale czasem jest późno, mówię mu np że jestem zmęczona i chcę iść a on dalej chce kontynuować spotkanie, etc)

Witaj,

Rozumiem, że główną przyczyną Twojego "odsuwania się" jest jego egoizm objawiający się między innymi podczas waszych spotkań. Mam jednocześnie wrażenie, że wcale się nie odsuwasz od niego, a jedynie wolniej angażujesz się w tą relację. Związek przecież powinien opierać się na zaufaniu, szczerości, a budować go można będąc otwartym na drugą osobę.

Dlatego warto abyś powiedziała mu o swoich oczekiwaniach względem niego oraz o swoich obawach.

Być może doświadczyłaś jakiegoś zranienia ze strony mężczyzny w niedalekiej przeszłości i potrzebujesz teraz większej "przestrzeni" i swobody oraz ciężej jest Ci szybko zaufać w pełni drugiej osobie.
Piszesz także, że go "szanowałaś", czy to faktycznie jest już czas przeszły? A może po prostu miał kilka takich cech, które Cię zauroczyły, a teraz zauważyłaś, że było to powierzchowne?
Warto także zastanowić się co czujesz, kiedy myślisz o waszym wspólnym spotkaniu? Oraz czy istnieją jakieś ograniczenia z Twojej strony, które nie pozwalają Ci się zaangażować? Może to zranienie, o którym już wspomniałem, a możne zostałaś wychowana w rodzinie, w której relacje rodziców są luźne, lub nie ma ich wcale? Jeśli szukasz przyczyny "odsuwania się od partnera" w sobie, to może warto zastanowić się nad doświadczeniami z Twojej przeszłości, może któreś rzutują na bieżące relacje z płcią przeciwną.

Życzę powodzenia i pozdrawiam,
Grzegorz Pożyczka - Psycholog
www.psycholog24radom.pl

Dzień Dobry Pani,

Z tego, co Pani napisała, wnioskuję, że relacja między Wami zaczęła się pogłębiać - do czego nie jest Pani w pełni przekonana.

Skoro odczuła Pani, że partner nie bierze pod uwagę Pani potrzeb, proszę przeprowadzić spokojną, nie oceniającą rozmowę z partnerem, żeby honorował Pani potrzeby.

Proszę je artykułować i mówić o nich w danej chwili, kiedy coś jest nie tak.

Życzę Pani satysfakcjonującej relacji,
Irena Mielnik-Madej