Dlaczego okres jest taki skąpy?

Witam! Mam na imię Kalina i mam prawie (rocznikowo) 20 lat. Mam pewien problem, który nie daje mi spać. Mianowicie, mój okres w tym miesiącu jest dużo bardziej skąpy, aniżeli we wcześniejszym. Współżyłam z chłopakiem w teoretyczne (bo okres mam nieregularny, więc nigdy nie wiadomo) dni niepłodne, z prezerwatywą, nic się nie stało. Nie zsunęła się, nie pękła. Nie ma już totalnie mowy o przeniesieniu nasienia na palcach. Jednak bardzo niepokoi mnie ten okres. Dodam też, że miałam dużą przerwę od współżycia, występował tylko petting. Od października przytyłam 3 - 4 kg, ale też więcej jem. Okres teraz przyszedł 3 dni później niż w grudniu. Nie wiem czy to może mieć z tym związek, ale od 2 tygodni jestem chora, zmęczona, niedospana. Bardzo proszę o poradę, Kalina;)

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

W opisanej sytuacji zmiana charakteru i terminu miesiączki może wynikać z dotychczasowej nieregularności cykli, zmian hormonalnych lub też z powodu ewentualnego zapłodnienia (mało prawdopodobne).

Wstępnie należy wykluczyć możliwość ciąży wykonując test ciążowy po min. 14 dniach od stosunku.
W przypadku wyniku negatywnego należy skłaniać się ku przyczynom hormonalnym. Być może opóźnienie miesiączki mogło być wynikiem nieregularności występującej wcześniej z nałożeniem stanów infekcyjnych i przemęczenia.

Proponuję skonsultować problem z ginekologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl