Dlaczego panicznie boję się sama zostać w domu?

  Witam, Mam 20 lat i panicznie boję się zostawać sama w domu. Ciągle wydaje mi się, że ktoś jest w nim i chce mnie zabić albo że wokół mnie ciągle krążą jakieś złe duchy. Czasem bywa tak, że jak jestem sama w domu to chodzę po nim z nożem w ręce, a gdy wchodzę do jakiegoś pomieszczenia od razu wyobrażam sobie, że jakiś facet wyskakuje skądś i zaczyna mnie dusić lub coś podobnego. Gdy jestem sama w domu wieczorami to nie mogę mieć włączonego radia czy telewizji aby wszystko dokładnie słyszeć. Często z nożem w ręce sprawdzam pod łóżkiem i w szafach czy czasem nie ukrywa się tam ktoś. Wszyscy traktują to jako coś śmiesznego i niedorzecznego, że dziewczyna w moim wieku boi się zostać w domu, ale prawda jest taka, że pojęcie "boi się" w najmniejszym stopniu nie wyraża tego co wtedy odczuwam. Mam skurcze żołądka, ciągle jestem wewnętrzne niespokojna, zdenerwowana a serce wali mi jak młot. Uspokajam się dopiero wtedy, gdy zamknę się na klucz w pokoju, ale i tak ciągle mam jakieś złe przeczucia, że coś złego się wydarzy, że ktoś jest gdzieś schowany i zaraz wyjdzie i zrobi mi krzywdę. Nawet jak wszyscy są w domu, ale np. już śpią to odczuwam strach, np. gdy myję twarz i muszę zamknąć oczy to boję się je otworzyć żeby nie zobaczyć w lustrze kogoś albo odwrotnie jak najszybciej otwieram oczy, bo wydaje mi się, że ktoś mnie atakuje od tyłu. Proszę o powiedzenie mi czy to może być jakaś choroba czy to tylko wina moich cech osobowości i taka już po prostu jestem? Bardzo proszę o poradę, bo czuję, że jeszcze jedna samotna noc i zwariuję.

Witam!
Cierpi Pani z powodu odczuwania silnego lęku. Może on pojawiać się w różnych sytuacjach i towarzyszy nam przez całe życie. Jednak kiedy zaczyna zaburzać codzienne funkcjonowanie, to sprawa staje się poważna. Samotne spędzanie czasu w domu nie jest dla Pani odpoczynkiem, ani przyjemnością, tylko ciągłą walką z wyimaginowanym przeciwnikiem. W tym czasie przeżywa Pani bardzo silne emocje - lęk, przerażenie, niepewność, poczucie zagrożenia.
Warto w tej sprawie zgłosić się do psychologa lub psychoterapeuty. Pomoc specjalisty i Pani zaangażowanie mogą pozwolić Pani przezwyciężyć problemy. Wsparcie specjalisty i wspólna praca nad trudnościami może Pani pozwolić odzyskać wewnętrzną równowagę.

Pozdrawiam