Dlaczego pierwszy raz boli?

Dzień dobry. Chodzę z dziewczyną od dwóch lat. Bardzo dobrze jest nam ze sobą, dogadujemy się i planujemy wspólną przyszłość.Razem podjelismy decyzje ze chcemy  rozpocząć współżycie, chociaż moja dziewczyna  boi się tego bo ponoc ten pierwszy raz jest bardzo bolesny.Stąd moje pytanie: dlaczego pierwszy raz boli? Oczywiście mam na myśli, dlaczego kobieta odczuwa ten ból? Czy jest to związane tylko z defloracją? Jeśli tak, to czy chirurgiczne nacięcie błony dziewiczej nie zniweluje lub ograniczy ból? Czy może oddziałują inne czynniki jak napięcie mięśni? Dziekuje za odpowiedź.Pozdrawiam serdecznie, Tomek
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ból podczas defloracji jest sprawą indywidualną, nie każda kobieta odczuwa go w tym samym stopniu. Związany jest on przede wszystkim z przerywaniem błony dziewiczej. Źródłem bólu może też być psychiczna bariera przed penetracją, w wyniku której silne wrażenia związane ze współżyciem odbierane będą jako bolesne. Zalecam użycie dużej ilości lubrykatu i dużo cierpliwości. Chirurgiczne nacięcie błony dziewiczej powinno być traktowane jako ostateczność, jeśli błona jest szczególnie gruba. Powinien to stwierdzić lekarz ginekolog w czasie badania.

Pozdrawiam!

Magdalena Mroczek

Witam,

Błona dziewicza ma u każdej kobiety inny kształt i nieco inną grubość. Poza tym każdy człowiek ma inny próg odczuwania bólu. Często błona dziewicza zamykająca wejście do pochwy ma kształt półksiężyca a w dodatku jest słabo ukrwiona. W takim wypadku często pierwszy raz nie jest bolesny, a krwawienie prawie wcale nie występuje lub jest jedynie minimalne. W innych przypadkach z kolei błona dziewicza ma kształt perforowany czyli znajdują się w niej jedynie 2-3 dziurki i prawie całkowicie zamyka wejście do pochwy. W takich sytuacjach pierwszy raz jest bardziej bolesny. Należy unikać zbyt długich pieszczot przed pierwszym zbliżeniem, bo wzmaga to ukrwienie pochwy, a przez to również doznania bólowe.

Do tego dochodzi jeszcze stres związany z pierwszym stosunkiem, który może wzmagać wrażenia bólowe oraz komponenta psychiczna bólu. Należy też pamiętać, że każdy człowiek ma inny, indywidulany próg odporności na ból. Zazwyczaj jednak przerwanie błony dziewiczej nie jest szczególnie bolesne. W razie potrzeby można użyć dużej ilości lubrykanta. W niektórych, rzadszych przypadkach przy pierwszym stosunku może nie dojść do przerwania błony, zwłaszcza jeśli ma ona kształt półksiężyca, a członek nie penetrował zbyt głęboko. W niektórych, bardzo rzadkich przypadkach błona dziewicza jest wyjątkowo gruba i wtedy może być konieczne jej nacięcie chirurgiczne. Jest to jednak ostateczność, która stosowana jest w wyjątkowych i rzadkich przypadkach.

Ogólnie pierwszy raz obrósł całą masą mitów i wyobrażeń, z których nie wszystkie są prawdziwe. Nieprawdziwy jest na przykład mit, ze dziewica musi krwawić. Wszystko zależy od kształtu błony dziewiczej i jej ukrwienia. Często krwawienie jest minimalne. Pierwszy stosunek nie jest bardzo bolesny, a często wrażenia bólowe są znacznie potęgowane przez stres i zdenerwowanie. Potrzeba na pewno wiele cierpliwości i delikatności. Jeśli wydaje się, ze błona dziewicza jest szczególnie gruba lub nie da się jej przebić, wtedy pomocne może być badanie ginekologiczne. Lekarz ginekolog może też zdecydować o ewentualnym dalszym chirurgicznym przecięciu błony dziewiczej. Są to jednak na prawdę sporadyczne przypadki.