Dlaczego płaczę podczas pieszczot?

Dzień dobry, mam 18 lat, od 3 lat jestem w związku. Często się pieścimy, pierwszy raz mamy jeszcze przed sobą. Mam problem z płaczem podczas pieszczot. Gdy mój partner pieści mnie palcami i jestem już bardzo pobudzona, łzy same lecą mi z oczu. Przechodzi mi jakakolwiek ochota na pieszczoty. Zdarzyło się to może 3 razy, jednak przez te zdarzenia nie mam ochoty na ponowne zbliżenie. Proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Napisała Pani, że w trakcie silnego podniecenia łzy same Pani lecą z oczu. Możliwe, że jest to reakcja na podniecenie. Warto, żeby przypomniała sobie Pani te 3 razy, kiedy tak się wydarzyło. Proszę przeanalizować swoje odczucia w tamtym momencie. Możliwe, że łzy pojawiły się samoistnie, jako jeden z elementów przeżywania przyjemności. Jednak może być i tak, że nie czuła się Pani gotowa na to, co się dzieje i nie była to dla Pani komfortowa sytuacja. Dlatego ważne jest, by spróbowała Pani przypomnieć sobie, co w tej sytuacji czuła i o czym myślała. Ochotę na pieszczoty po takiej sytuacji może być mniejsza, bo nie czuje się Pani komfortowo i możliwe, że obawia się reakcji partnera (np. niezrozumienia, wyśmiania). Dlatego warto z nim o tym porozmawiać, zastanowić się wspólnie, co się z Panią dzieje. Jego akceptacja jest bardzo ważna, by mogła się Pani czuć komfortowo i przeżywać doznania, a nie skupiać się na swoich reakcjach. Na filmach romantycznych, które są obecnie jednym z ważniejszych źródeł wiedzy na temat wyglądu bliskiego kontaktu między ludźmi, wszystko jest idealne, czyste i pełne pasji. W normalnym życiu bliskość międzyludzka wiąże się z indywidualnymi reakcjami i przeżyciami. Każdy człowiek inaczej odbiera rozkosz i inaczej zachowuje się w sypialni. Warto, żeby zdała sobie Pani sprawę, że w kontaktach seksualnych (stosunku, ale także pieszczotach) najważniejsze jest akceptowanie siebie nawzajem. Jeśli mimo samodzielnych prób sytuacja nadal się nie zmieni, a lęk będzie narastał, powodując wycofanie z aktywności seksualnej, warto zgłosić się do seksuologa lub psychologa i popracować nad problemami.

Pozdrawiam