Dlaczego po leczeniu laparoskopowym ciąży pozamacicznej wzrasta betaHcg?

Witam,
20.06 wykryto ciążę pozamaciczną, poronienie trąbkowe do otrzewnej. Miałam laparoskopię, wynik hcg wtedy był 2684. Dzisiaj miałam powtórzony test 7.07 i wynik 15637. Czy tak powinno być? Co robić? Byłam u ginekologa w macicy nie ma ciąży, zlecił badanie hcg.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Nie, nie jest to prawidłowy wynik. BetaHCG nie powinno wzrastać.
Laparoskopowe leczenie ciąży ektopowej nie zawsze kończy się powodzeniem. Czasem dochodzi do pozostawienia resztek trofoblastu w jajowodzie i to najprawdopodobniej mogło zdarzyć się w Pani przypadku. Takie powikłanie zdarza się w przypadku 5% ciąż ektopowych usuwanych metodą laparoskopową, ale także w przypadku laparotomii po zastosowaniu leczenia zachowawczego.
Aby zapobiec temu powikłaniu oznacza się betaHCG w 2 lub 3 dniu po operacji. Jeżeli stężenie betaHCG wynosi ponad 30% wartości wyjściowej należy wdrożyć dalsze leczenie: albo powtórne wykonanie laparoskopii z/bez usunięciem jajowodu lub zastosowanie leczenia farmakologicznego metotreksatem. W sytuacjach gdy nie ma objawów klinicznych zaleca się leczenie farmakologiczne, z kolei gdy występują objawy - ból miednicy mniejszej lub krwawienie do otrzewnej - laparoskopię.

Należy koniecznie skonsultować wynik z ginekologiem.

Pozdrawiam serdecznie!