Dlaczego po odstawieniu słodyczy przytyłam?

Mam 12 lat, 148cm wzrostu i ważę 50,5kg. Bardzo zależy mi na tym aby schudnąć 5- 6 kg.. Podczas badań w szkole wyszło na to, że mam 3,5kg nadwagi:( Pielęgniarka szkolna powiedziała mi, że muszę odstawić słodycze. Zrobiłam to i przytyłam przez to 1,5 kg. Nie wiem co się ze mną dzieje. Mało jem, a tyje. Czasami miewam bóle serca i okolic serca. Mam dopiero 12 lat. Na wakacje chcę wyglądać jak normalna dziewczyna, a nie jakaś tłusta małolata! Bardzo proszę o pomoc.
12 LAT ponad rok temu

Witam,

Twoje BMI wynosi 23,0 co na siatkach centylowych oznacza 90 centyl. Masz zatem lekką nadwagę. Jesteś jednak w okresie aktywnego wzrostu i rozwoju, jesteś niska i z pewnością niedługo będziesz szybko rosną. Jeśli Twoja masa ciała utrzyma się lub nieznacznie wzrośnie, będzie prawidłowa. Nie powinnaś przejmować się wakacjami, bo do nich jeszcze daleko.

Póki co powinnaś ograniczyć tuczące potrawy taki jak produkty typu fast-food, gazowane napoje, słodzone napoje, słodycze, cukier, chipsy, paluszki, tłuste sery i mięsa oraz dodatki typu majonez, sos na bazie majonezu itd.
Być może po odstawieniu słodyczy Twoja masa ciała wzrosła, bo zastąpiłaś je innymi kalorycznymi produktami lub po prostu zaczęłaś więcej jeść.
Powinnaś także zwrócić uwagę na regularne spożywanie posiłków. Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie spożywasz znacznie więcej kalorii, a w jednym posiłku możesz nawet dostarczyć 70% dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych tylko zamienia je w tłuszcz. Warto więc sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach.
Posiłki powinny być lekkie i małe objętościowo. Śniadanie powinno być głównym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.
Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej.

Równie ważna jest aktywność fizyczna. Powinnaś ćwiczyć, co najmniej 30-40 minut dziennie, tyle czasu wystarcza aby zacząć spalać tkankę tłuszczową-bardzo dobrze jeśli ćwiczysz więcej. Jest wiosna, ciepło na dworze, co stwarza udane warunki do aktywności fizycznej. Przykładowe ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl.Trening należ zacząć od ćwiczeń siłowych np. brzuszków, damskich pompek, a po kilkunastu minutach przejść do części aerobowej (rower, pływanie, marsz czy steper). Dzięki temu zawartość komórek tłuszczowych zostanie skuteczniej spalona. Ćwiczenia aerobowe muszą być wykonywane średniointensywnie przez minimum 30 minut.

Pozdrawiam.