Dlaczego po podwieczorku mam wysoki cukier?

Mam 20 lat i mam cukrzycę typu 1. Używam krótko działającej insuliny Novorapid do trzech posiłków i bazy Lantus. Do śniadania i kolacji używam po 4 jednostki Novorapid, natomiast na obiad 5 jednostek. Do tego na śniadanie i kolację jem odpowiednio 8ww, a na obiad 10ww. Po obiedzie, gdzie obiad ma 10 ww, daję insuliny 5 jednostek. Dwie godziny po obiedzie mam 148. Na podwieczorek nic nie jadłem i 2 godziny po mam 219. Skąd się wziął tak wysoki cukier, skoro nic nie jadłem? Na bazę daję 8 jednostek. Cukrzycę mam dopiero od października i za bardzo nie mogę sobie z nią poradzić. W takim razie na drugie śniadanie i podwieczorek mam liczyć, jak chcę coś zjeść, to mam liczyć ww, czy ile dany produkt ma cukru? Czy jest możliwe bycie na diecie bez używania insuliny? Czy w młodym wieku możliwe jest jeszcze odbudowanie trzustki w jakiejś części, czy nie? U mnie cukrzyca przyszła tak naprawdę nie wiadomo skąd. W marcu tamtego roku wykryto u mnie anemię i później także miałem robione usg jamy brzusznej, które nie wykazało nic podejrzanego, jeśli chodzi o trzustkę. Czy prawdą jest, że cukrzyca w człowieku rozwija się tak do 6 miesięcy i czy anemia mogła mieć wpływ na to? Dodatkowo od 7 roku życia mam alergię - czy ona mogła mieć wpływ na cukrzycę? Do czasu przed wykryciem cukrzycy prowadziłem dostateczny tryb życia, dobrze się odżywiałem i przez ostatnie parę lat nie chorowałem. Dodatkowo w tym roku zdawałem maturę. Mniejszy lub większy stres mi przy niej towarzyszył, jak to każdemu. Czy stres też mógł być przyczyną tejże choroby? Remisja cukrzycy trwała u mnie ponad 3 miesiące. Czy jest jeszcze możliwy powrót do niej? Czy również jest możliwość bycia na specjalnej diecie zamiast wstrzyknięć insuliny?

Dzień dobry Panu!

Zacznę od ostatniego pytania. Niestety, obecnie nie mamy sposobu, by całkowicie wyleczyć cukrzycę, niestety po wykryciu cukrzycy zwykle występuje 1 remisja i na tym się kończy, nie ma kolejnych remisji, a trzustka nigdy nie wraca do pierwotnej funkcji. Leczenie insuliną jest konieczne i jest jedynym sposobem na uniknięcie groźnych powikłań w tym ślepoty, niewydolności nerek, stopy cukrzycowej. Wysiłek fizyczny i dieta są bardzo ważne, bowiem pomagają odsunąć groźbę powikłań i hipoglikemii oraz zmniejszają zapotrzebowanie na insulinę, jednakże całkowicie zastąpić jej nie mogą. (Osoby chore na cukrzycę typu 2 mogą być na samej diecie, ale Pan niestety ma najprawdopodobniej typ 1).

Myślę, że anemia wystąpiła u Pana z powodu cukrzycy i wiążącym się z nią niedożywieniem. Natomiast alergia jest czynnikiem ryzyka wystąpienia tej choroby i, niestety, mogła się przyczynić. Jeśli chodzi o prawidłowy obraz trzustki w USG - jest on prawidłowy, bowiem procesy, które niszczą wyspy trzustkowe zachodzą na bardzo mało skalę, mikroskopijną, nie sposób tego zobaczyć żadnym badaniem obrazowym.

Jeśli chodzi o poobiedni wzrost glikemii, właśnie 120 min po posiłku jest najbardziej adekwatnym punktem pomiaru. Trzeba tak dobierać dawki insuliny, żeby w 2 h po posiłku glikemia była prawidłowa. Natomiast jeśli wzrasta bez posiłku, możliwe, że bazowa podaż insuliny jest za mała. Ponieważ to świeża cukrzyca, musi Pan być pod opieką diabetologa i razem doregulować poziomy insuliny i glikemii - myślę, że metodą prób i błędów, nie da się tego załatwić jedną poradą.

Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.

Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.

Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli