Dlaczego podczas rozmowy tak się pocę?

Witam. Mam 20 lat. Jestem bardzo spokojnym człowiekiem ale w sytuacjach kłótni czy nawet rozmowy z obca osoba w moich oczach pojawiają się łzy, poce się, czerwienię na twarzy i nie potrafię zachować spokoju. Wzrokiem kieruje gdzieś za osobę z którą rozmawiam. W sytuacjach stresujących problem również się pojawia, np w pracy kiedy ktoś patrzy jak coś robię. Czy jest to spowodowane jakąś choroba czy po prostu takim człowiekiem już jestem?

Dzień Dobry Panu,

Dziękuję Panu za kontakt :)

Zaprezentowane przez Pana symptomy, wskazują na odpowiedź Pana organizmu na sytuacje stresogenne, co wymagałoby bezpośredniej konsultacji w Poradni Zdrowia Psychicznego, w ramach NFZ-tu, bez skierowania lub prywatnie.

Serdeczności i tylko satysfakcjonującego samopoczucia Panu życzę!

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605

Witam Pana,
Jeżeli czerwienienie się twarzy pojawia się tylko w sytuacjach
publicznych i podczas stresujących sytuacji,
to zapewne jest ono efektem chwilowo zwiększonej
aktywności układu współczulnego, który ulega pobudzeniu
właśnie na skutek przeżywanych emocji czy stresującej sytuacji.
Napięcie z tym związane powoduje rozszerzenie się naczyń
krwionośnych, w wyniku czego następuje czerwienienie się twarzy.
Nadmierna potliwość natomiast, może mieć zarówno podłoże
psychologiczne, np. stres, zaburzenia nerwicowe, stany lękowe…,
jak też podłoże somatyczne, np. choroby tarczycy, cukrzyca,
niewydolność serca
Warto więc przeprowadzić badania w tym kierunku.
Może też być skutkiem ubocznym przyjmowanych leków.
Wspomniał Pan o stresie, zwłaszcza w sytuacjach publicznych,
w pracy.
Bardzo możliwe, że to właśnie przeżywany stres stanowi przyczynę
Pana nadmiernej potliwości i czerwienienia się twarzy.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym
sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni Pana życia,
po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu okoliczności,
które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Warto jednak zająć się tym jak najprędzej, gdyż te dokuczliwe
przypadłości mogą prowadzić do erytrofobii, (lęk przed
czerwienieniem się), a ta z kolei może prowadzić do powstania
fobii społecznej.
Aby Panu pomóc, należy poznać dokładnie naturę Pana
problemu, dotrzeć do jego źródeł i na tej podstawie opracować
właściwą metodę terapii.
Zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu odzyskać równowagę
wewnętrzną, wypracować umiejętności radzenia sobie
ze stresem, z emocjami i uporać się z czerwienieniem się
i z nadmierną potliwością.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie,

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl