Dlaczego pojawiła się sepsa?

Dzień dobry, moja mama (49l) od lutego chorowała na ostre zapalenie trzustki. Trzy razy była w szpitalu. Za trzecim razem w szpitalu przebywała 3 tygodnie. Lekarze twierdzili, że wyniki są dobre, że potrzeba czasu na regeneracje trzustki. 21 dnia pobytu w szpitalu stan mamy nagle się pogorszył, nie mogła oddychać samodzielnie. 22 dnia przewieziono mamę na OIOM. Po 12 godzinach zmarła. W wypisie ze szpitala jako przyczynę zgonu podano: pośrednie - ostre zapalenie trzustki, bezpośrednie posocznica nieokreślona oraz wstrząs nieokreślony. Jakim sposobem mogła wdać się sepsa do organizmu? (Mama nie miała robionych żadnych zabiegów) Lekarze twierdzili że wszystko jest dobrze. Mama była karmiona dojelitowo przez całe 3 tygodnie. Drugie moje pytanie jest takie czy mama będąc na intensywnej terapii słyszała mnie? (podłączona do respiratora, oczy szeroko otwarte "patrzące" w jeden punkt). Już wtedy lekarze nie dawali jej żadnych szans. Bardzo proszę o odpowiedź.

Lek. Paweł Szadkowski

Patomechanizm ostrego zapalenia trzustki jest bardzo złożony i różni się w zależności od sytuacji klinicznej. W dużym skrócie - aktywacja enzymów trzustkowych powoduje jej samostrawienie, co może być powodem rozwinięcia się zespołu ogólnoustrojowej reakcji zapalnej organizmu, co z kolei może prowadzić do niewydolności wielonarządowej. W takiej sytuacji saprofityczne bakterie naszego organizmu mogą przedostawać się do krwioobiegu (ponieważ upośledzona jest bariera jelitowa) i powodować posocznicę. Patogenem wywołującym sepsę mógł być również patogen zewnętrzny, który zaatakował organizm w sytuacji obniżonego stanu odporności w sytuacji chorobowej. Odpowiadając na drugie pytanie - pani mama prawdopodobnie była poddana sedacji, która pozwalała na prowadzenie wentylacji przy użyciu respiratora i najprawdopodobniej pani nie słyszała (ale zależy to od stanu ogólnego i głębokości sedacji). Wyrazy współczucia.