Dlaczego polipy odrastają?

przeszłam 10 operacji w tym 11 w drodze mianowicie chodzi o odrastanie polipa chciałabym się dowiedzieć dlaczego on odrasta

Witam! Niestety pełna odpowiedź na Pani pytanie nie jest możliwa, gdyż nie określiła Pani o jakie polipy chodzi. Jeżeli są to polipy szyjki macicy to ich pojawienie się w dużej mierze związane są z czynnikami indywidualnymi, w tym wahaniami poziomu hormonów. Jeżeli chodzi zaś o polipy jelita grubego, to bardzo ważną rolę w ich powstaniu (oprócz predyspozycji genetycznych) odgrywa dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, a uboga we włókna roślinne i błonnik.