Dlaczego poziom LH jest tak wysoki?

Witam serdecznie! Mam na imię Dominika i mam 26 lat, od 3 lat jestem mężatką, a od półtora roku staramy się z mężem o dziecko, niestety bez skutku! W kwietniu podczas pobytu w Polsce razem z mężem poszliśmy się przebadać pod kątem płodności. Mąż zrobił badanie nasienia, tzw. test "swim up" wynik bardzo dobry, ze mną również jest wszystko w porządku. Lekarz stwierdził tylko, że mam strasznie drobną macicę, nie wiem, czy ma to jakiś wpływ na ciążę. Stwierdził również, że w lewym jajniku mam dużo jajeczek i stwierdził, iż u mnie owulacja występuje mniej więcej w 10 lub 11 dniu cyklu!

Lekarz przepisał mi Clostilbegyt, aby wspomóc owulację, jestem już w drugim cyklu stosowania tabletek. W pierwszym cyklu niestety żadnego rezultatu, ciąży brak. W tym cyklu brałam tabletki dokładnie według zaleceń oraz wspieram się na bazie testów owulacyjnych i tu też pojawia się moje pytanie. Używam testów owulacyjnych marki Clearblue Digital with dual hormone indicator! Według ulotki załączonej do opakowania testy te wykrywają 4 dni, w których występuje największe stężenie hormonu lutenizującego, a więc w pierwszych dwóch dniach robienia testów, a był to 7 i 8 dzień cyklu owulacji - brak, w 9 i 10 dniu cyklu wynik pozytywny, więc podjęliśmy próbę zajścia w ciążę. W 11 dniu cyklu znów zrobiłam test owulacyjny i wynik znów był pozytywny, więc znów próba zajścia w ciążę, w 12 dniu cyklu test dalej pokazywał wynik pozytywny bez próby zajścia w ciążę, w 13 dniu cyklu test również był pozytywny i znów próba zapłodnienia, i dzisiaj jest już 6 dzień jak wykonuję testy owulacyjne i wynik jest dalej pozytywny.

Nie wiem, jak to jest możliwe, że ten hormon tak długo utrzymuje swoje stężenie w moim organizmie, czy to może przez te tabletki lub czy może to świadczyć o tym, iż doszło do zapłodnienia? Dodam jeszcze tylko, że za każdym razem używam nowego aplikatora, więc wynik nie może być pomyłką! Czy jeżeli dojdzie do zapłodnienia hormon lutenizujący dalej jest wykrywalny w organizmie? Proszę o odpowiedź!

Witam serdecznie! Jeżeli dojdzie do zapłodnienia hormon lutenizujący jest jak najbardziej wykrywalny w organizmie i nadal utrzymuje się w dość dużych stężeniach. LH jest bowiem hormonem pomagającym utrzymać wczesną ciążę. Zwiększa bowiem produkcję hormonów płciowych. Hormon lutenizujący jest również odpowiedzialny za przekształcenie pęcherzyka jajnikowego w tzw. ciałko żółte, produkujące progesteron niezbędny do prawidłowego rozwoju ciąży.

Utrzymujący się przez dłuższy okres dodatni wynik testu owulacyjnego raczej nie jest wynikiem stosowania Clostilbegyt, gdyż lek ten zasadniczo nie wpływa na wydzielanie LH. W Pani przypadku rozsądnym rozwiązaniem wydaje się więc wykonanie testu ciążowego. Muszę jednak zaznaczyć, iż wykonany w tym momencie test może dać jeszcze wynik fałszywie ujemny. Dostępne w aptekach testy ciążowe można co prawda wykonywać nawet 6 dni od stosunku, najbardziej pewne wyniki dają jednak dopiero w dniu spodziewanej miesiączki. Starając się o dziecko proszę nie zapominać o doustnym przyjmowaniu witamin i minerałów dla kobiet w okresie prekoncepcyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem kwasu foliowego. Pozdrawiam