Dlaczego przed owulacją mam zły nastrój?

Witam mam pytanie Dlaczego podczas owulacji i przed nią mam zły nastrój wtedy czuje wewnętrzny niepokój ogarnia mnie chwilowy lek tak samo się czuję przez ostatnie dwa dni miesiączki a po owulacji jest już ok aż do następnej miesiączki. Dodam że mam nerwice lekowa lecz przez pół roku jest już o wiele lepiej nie ma ciągłych leków ataków paniki jest więcej dni lepszych. Czy to wina hormonów chociaż w tym cyklu owulacyjnym powinnam czy się lepiej a jest odwrotnie

Witam serdecznie,

Pisze Pani o obniżonym nastroju tuż przed i podczas owulacji. To może mieć związek z hormonami (Zespół Napięcia). Jednakże mogą łączyć się one z Pani problemami na tle psychicznym (nerwica lękowa), które nasilają się pod wpływem sygnałów z ciała. Nerwica objawia się na tle psychosomatycznym (objawy somatyczne - fizjologiczne łączą się z objawami psychicznymi). Przez to też samopoczucie może drastycznie spadać pod wpływem hormonów.
Rozumiem, że skoro cierpi Pani na nerwicę to korzysta Pani z pomocy psychologa bądź terapeuty? Jeżeli nie, to warto udać się na konsultację i podjąć terapię w celu poprawy funkcjonowania i samopoczucia.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA

Witam Panią. Przed owulacją towarzyszą nam zmiany hormonalne, często nazywane zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Zmiany te wpływają na nasz nastrój i samopoczucie, czasem w bardzo istotnym stopniu. Jeżeli wahania nastroju występują niemal wyłącznie przed i w czasie menstruacji powinna się Pani skonsultować ze swoim ginekologiem.
Wspomina Pani również o nerwicy lękowej. Niewątpliwie należy ją leczyć i poznać przyczyny dręczących Panią dolegliwości. Metodą leczenia zaburzeń nerwicowych jest psychoterapia, wspomagana czasami farmakoterapią (gdy objawy są znacznie nasilone). Nie leczona nerwica lękowa może bowiem nasilać dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Małgorzata Danielewicz

www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl