Dlaczego przy stopie cukrzycowej nie można stosować środków antyseptycznych?

Witam. Dlaczego w cukrzycy przy ranach na stopach nie wolno używać środków antyseptycznych i ogólnie odkażających? Tylko (jak wyczytałam) należy stosować sól fizjologiczną? Za odpowiedź będę bardzo wdzięczna. Serdecznie pozdrawiam.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Nie napisała Pani, gdzie przeczytała Pani takie informacje. Generalnie nie jest to bowiem prawda, że w przypadku stopy cukrzycowej nie można stosować środków antyseptycznych. Wszystko zależy jednak od zaawansowania choroby oraz towarzyszących powikłań. Nie zawsze bowiem środki antyseptyczne są potrzebne.

Proszę pamiętać, że leczenie stopy cukrzycowej zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza specjalisty diabetologa czy dermatologa. Wśród opatrunków znajdują się takie, które są nasączone silnym środkiem antyseptycznym. Stosowane są one do powierzchniowych ran zainfekowanych typu: owrzodzenia podudzi, odleżyny, oparzenia, skaleczenia. Efekt leczenia pojawia się w 2, najpóźniej w 6 dniu, tak że jest to leczenie dość skuteczne.