Dlaczego relacja z mężem się zmieniła?

Witam,prosiłabym o pomoc.Nie wiem czy dobrze trafiłam.Jestem z mężem w małżeństwie od 5 lat,a znamy się 16lat.Mamy 2,5 letniego synka.Mąż twierdzi że od 2 lat jest miedzy nami inaczej.Jak on to mówi,że nie ma uśmiechu na mojej twarzy,nie można ze mną porozmawiać tak jak kiedyś-o byle czym.Powiedział mi ostatnio że mnie już nie chce,że jestem toksyczna,że nawet mam się wyprowadzić.Twierdzi że nie możemy się porozumieć.A o zbliżeniach już nie wspomne.Widze że jest między nami inaczej,ale nie wiem czym to jest spowodowane.Chcę tą sytuację naprawić,kocham go.Ja nie widze że robie jakieś błędy ale mogę się mylić.Nawet jak coś powiem do męża to twierdzi że mówię do niego złym tonem a ja tego nie słysze.Pomóżcie

Dzień Dobry Pani,

Z Pani relacji wynika, że otrzymuje Pani komunikaty od Męża, co (od dwóch lat) jest przyczyną Państwa emocjonalnego oddalenia się.

Tą przyczyną wycofywania się z relacji małżeńskiej, jest między innymi to, że w ślad za słowami Pani Męża, z Pani twarzy zniknął uśmiech, być może zabrakło w Państwa małżeństwie serdeczności, zwyczajnej uwagi, delikatności (Mąż określił Pani ton, jako "zły")?
Opisane przez Panią relacje emocjonalne , między Państwem stały się mocno nawykowe.

Domniemam, że Państwa styl komunikacji posiada dysfunkcyjne wzory komunikacji, które z biegiem czasu utrwaliły się (do tego stopnia) że przestały (już!) być zauważalne.

Zachowania niepożądane w małżeństwie mają większy wpływ na jakość związku, aniżeli te pozytywne.

Funkcjonuje taki mechanizm, że gdy pojawią się negatywne wymiany zachowań między Partnerami, w ślad za nimi odpowiedzią są automatyczne reakcje na niepożądane zachowania.

Powracając do Pani wątpliwości, wskazana byłaby dla Pani indywidualna praca rozwojowo-terapeutyczna, pod okiem Psychologa, by mogła Pani pracować nad zmianą wzoru komunikacyjnego, by wprowadzić nowy wzór komunikacji, między Państwem, co wpłynęłoby na jakość relacji małżeńskiej.

Optymalnym rozwiązaniem byłoby podjęcie przez Państwa terapii małżeńskiej.

Gdyby miała Pani życzenie rozmowy ze mną, zapraszam do kontaktu via Skype.

Życzę Państwu zrozumienia i pomyślności!
irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

Szanowna Pani,

wskazana jest terapia małżeńska, jeśli mąż nie wyrazi zgody, zalecane jest dla Pani wsparcie psychoterapeutyczne.

Pozdrawiam serdecznie