Dlaczego samopoczucie się pogarsza podczas dni płodnych?

Witam mam pytanie mam nerwice lekowa pierwszy atak paniki rok temu zaczęłam chodzić do psychologa raz w miesiącu dużo też dałam od siebie ponieważ starałam się zrozumieć ta chorobę. Od pół roku jest już lepiej jest większość dni tych dobrych zaczęłam funkcjonować robię prawo jazdy jeżdże autobusem nie ogarnia mnie już ten lęk. Lecz gdy nadchodzą dni płodne to samopoczucie się pogarsza jestem spieta czuje napięcie dziwne uczucie w brzuchu. W okresie płodnym powinnam się czuć lepiej a ja mam odwr

Witam Panią. Nasze samopoczucie i komfort psychiczny zależy od bardzo wielu czynników m.in. od poziomu hormonów. Obniżone samopoczucie i dolegliwości w okolicach brzucha mogą występować podczas dni płodnych. Wydaje mi się jednak, że Pani przeżywa te dolegliwości w wyraźnie lękowy sposób i temu należałoby się przyglądać. Przyzanam, że nieco mnie dziwi fakt, że mając zdiagnozowaną nerwicę lękową uczęszcza Pani raz w miesiącu na spotkania z psychologiem. Metodą leczenia takich dolegliwości jest bowiem psychoterapia, często połączona z farmakoterapią. Może to wykonywać psycholog, który dodatkowo ukończył 4 - letnią szkołę psychoterapii i posiada doświadczenie w zawodzie terapeuty. Spotkania powinny być regularne, co najmniej 1 raz w tygodniu. W przeciwnym wypadku korzysta Pani raczej ze wsparcia psychologicznego, które pomaga Pani funkcjonować z chorobą, lecz nie jest metodą jej leczenia.

Małgorzata Danielewicz

www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl

Witam Panią, czasami przy zmianach hormonalnych może nastąpić pogorszenie samopoczucia. Jeśli Pani chce się uspokoić, to proszę zweryfikować Pani obawy u lekarza ginekologa. Warto jednak to również omówić na psychoterapii. Raz w miesiącu spotkania u psychologa, to nie cotygodniowa długoterminowa psychoterapia u psychoterapeuty. Z Pani opisu wynika, że nie uczestniczyła Pani w psychoterapii. Proponuję ew. zbadać się u ginekologa oraz zapisać się do psychoterapeuty a nie psychologa, który proponuje spotkania raz w miesiącu.

Pozdrawiam