Dlaczego się wstydzę?

Witam, Mam na imię Jagoda. Obecnie jestem z chłopakiem, z którym wiem, że niedługo zacznę współżyć. On miał kilka dziewczyn (będąc z nimi w związkach) ja miałam dwóch. Zarówno on jak i ja kochaliśmy się nie raz. Zastanawiam się dlaczego tak się przy nim wstydzę. Nie potrafię normalnie z nim porozmawiać na temat seksu. Zawsze jakoś tak próbuję mu wytłumaczyć, żeby sam się domyślił o co mi chodzi. Nie mam w ogóle pojęcia jakbym się zestresowała gdyby miało dojść, np. do pettingu... Może obawiam się tego, że jest bardziej doświadczony? Nie mam pojęcia i błagam o pomoc....Strasznie się przy nim wstydzę i krępuję, chociaż go kocham i mu ufam. On zaś mi powtarza, że mnie kocha, że jestem piękna, itp. Kiedy mnie przytula lub stanie za mną i przytuli tak, że złapie za brzuch, zabieram mu ręce. Może powodem jest to, że nie akceptuję samej siebie? Nie mam złych doświadczeń po moich byłych partnerach, więc nie wiem w czym tkwi problem... Proszę o pomoc. Pozdrawiam
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Wstyd ma za zadanie ochronę naszej prywatności i intymności oraz wyraźne zaznaczenie granic pomiędzy nami a innymi ludźmi. Życie seksualne jest sferą niezwykle intymną dlatego często, zwłaszcza na początku związku, rozpoczynanie go związane jest z poczuciem zawstydzenia i lęku.
Powodami wstydu w tej sferze niejednokrotnie jest własne ciało - jego niedoskonałości. Może to wynikać z niepełnej akceptacji swojej fizyczności a także seksualności. Ponadto przed rozpoczęciem współżycia z nowym partnerem/partnerką rodzi się lęk przed oceną, oceną zarówno umiejętności, zwłaszcza jeśli partner/partnerka ma większe doświadczenie, jak i wyglądu.

Dobrym sposobem na pozbycie się i wstydu i lęku jest rozmowa. Przełamanie obaw przed szczerą rozmową na temat swoich myśli, lęków, wstydu jest dobrym początkiem przełamywania strachu przed zbliżeniem. To dzięki rozmowie buduje się bliskość, a także zaufanie, które w dalszym etapie znajomości umożliwiają wejście w sferę seksualną. Warto również pamiętać, że zbyt intensywne myślenie o strachu, czy wstydzie wzmaga je i dodatkowo wywołuje stres.

Pozdrawiam serdecznie!