Dlaczego śnią mi się duchy?

Hej! Mam na imię Paulina i mam 11 lat. Od jakiegoś czasu snią mi się duchy. Jak tylko się obudzę zamykam oczy, by sobie jaszcze poleżeć, i zaraz te koszmary znowu wracają. Boję się zostać sama w jednym pokoju. Pomóżcie proszę =[

Witam!

Sny są mieszanką codziennych przeżyć, wspomnień, widzianych zjawisk oraz naszych uczuć, w tym lęków. Masz koszmary i boisz się zostawać sama w pokoju. Zastanów się, czy nie stało się to po jakimś poważnym dla Ciebie wydarzeniu, np. czy nie związane jest to z jakimś bolesnym przeżyciem, jak śmierć kogoś bliskiego.

Może wynikać róznież z lęku, który powstał po obejrzeniu strasznego filmu, przeczytaniu książki czy usłyszeniu przerażającej historii. Porozmawiaj z rodzicami o tym, że boisz się sama zostawać w pokoju. Mogą z Tobą być do momentu, aż nie zaśniesz.

Opowiedz im, jak bardzo się boisz i postarajcie się wspólnie znaleźć jakieś rozwiązanie, np. będziesz miała otwarte drzwi do pokoju, albo będziesz wołać rodziców, kiedy będziesz się bardzo bała. Twoi rodzicie powinni Cię otoczyć opieką i zainteresowaniem, może dzięki temu poczujesz się bezpiecznie i Twoje lęki odejdą.

Pozdrawiam