Dlaczego śnią mi się koszmary? Co jest ich przyczyną?

Witam. Od pewnego czasu śnią mi się koszmary. Śni mi się, że ktoś chce mnie zabić (ostatnio we śnie był to mój tata), bardzo często śni mi się pożar, śni mi się śmierć siostrzeńca. Te sny są bardzo uciążliwe. Od pewnego czasu nie mogę się także na niczym skoncentrować, jestem rozkojarzona, senna, brak mi mobilizacji. Odkąd śnią mi się te koszmary, boję się zasnąć. Nie wiem, dlaczego się boję. Jest mi bardzo ciężko. Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Koszmary senne należą do zaburzeń snu występujących u dużej części populacji. Przypuszcza się, że ok. 50% dorosłych miewa okresowo koszmary senne, a u ok. 1% występują dość regularnie. Typowo pojawiają się w drugiej połowie snu nocnego, a po przebudzeniu zazwyczaj dobrze pamięta się treść przerażającego snu. Treścią koszmarów typowo są sytuacje zagrożenia zdrowia lub życia własnego lub bliskich.

Jedną z przyczyn mogą być przeżywane stresy i konflikty psychiczne. Inne przyczyny to np. odstawienie alkoholu, leków nasennych, wpływ stosowanych leków, nieodpowiednia dieta, czynniki zakłócające sen (upał, hałas, nieodpowiednia dieta).

Spróbuj więc wyeliminować to, co może niekorzystnie wpływać na Twój sen. Możesz również skorzystać z informacji dostępnych w dziale: http://portal.abczdrowie.pl/bezsennosc

Problemy z koncentracją i senność są prawdopodobnie konsekwencją tego, że Twój sen nie jest komfortowy. Pomocne może być zastosowanie preparatów witamin z grupy B oraz magnezu. Uważa się, że koszmary senne na ogół nie wymagają leczenia farmakologicznego. Jeśli jednak problemy ze snem będą się utrzymywać, wskazana jest konsultacja u psychiatry, który może zaproponować Ci leki poprawiające jakość snu.

Z pozdrowieniami