Dlaczego spada sprawność intelektualna po każdym posiłku?

Po każdym posiłku znacznie spada moja sprawność intelektualna. Od dawna miałam tak, że myśleć mogłam tylko na głodniaka, bo po posiłku chciało mi się tylko spać. Ale ostatnio jest już coraz gorzej, po posiłku mam takie osłabienie intelektualne, że czuje wręcz lęk wynikający z tego, że "nie kontaktuje". Do tego ćmiący ból w głowie. Zaznaczę, ze to nie ma nic wspólnego z zaburzeniami odżywiania, bo nie mam. Czy to nie wskazuje na zbyt duże wyrzuty insuliny? Mam zawsze dość niski cukier.

Glukoza bowiem jest cukrem prostym, który jest wytwarzany z przyjmowanego przez nas jedzenia. Jest to źródło energii, „paliwo” zużywane przez wszystkie komórki naszego ciała i niezbędny dla życia składnik.

Jednak zarówno nadmiar cukru jak i jego niedobór prowadzi do poważnych zaburzeń. Poziom glukozy (nazywany też poziomem cukru lub glikemii) na czczo powinien utrzymywać się w granicach 70-99 mg/dL.

Objawy zaniżonego poziomu glukozy we krwi, tzw. hipoglikemii, to między innymi uczucie osłabienia, senność, zmęczenie po posiłku - o czym Pani pisze. Może także występować częste uczucie głodu, niepokój i inne objawy, których nie można bagatelizować.

Konieczna zatem wydaje się najpierw diagnostyka, a następnie wprowadzenie odpowiedniej diety oraz regularnego ruchu, bo na hipoglikemię niestety nie ma innego lekarstwa.

Życzę powodzenia!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl

Po posiłku przewagę przejmuję układ przywspółczulny, z całą kaskadą zdarzeń hormonalnych z tym związanych. Jeżeli odczuwa Pani niepokój z tym związany, zapewne należałoży zacząc od odwiedzin swojego lekarza rodzinnego i wykonania badań laboratoryjnych/konsultacji endokrynologicznej/diabetologicznej.

Pozdrawiam serdecznie,

Aleksandra Korotko
www.bezproblemowo.pl