Dlaczego spadła przyjemność z masturbacji?

Witam, dlaczego przyjemność z orgazmu oraz samej masturbacji jest większa jak ma się 11lat a potem jest coraz mniejsza jak mam 18lat to ta przyjemność jest dużo mniejsza niż jak miałem 12lat czy to stażenie się układu nerwowego czy jakbym zaczął się masturbować dopiero w wieku 18lat to ta przyjemność byłaby taka sama jak kiedyś?

Dzień dobry!

Odczuwanie przyjemności jest bardzo subiektywne i trudno ocenić, czy i w jaki sposób się zmienia. Subiektywna jest też pamięć, może nieco oszukuje Pana, że kiedyś masturbacja była dużo przyjemniejsza?

Jeśli rzeczywiście miał miejsce taki duży spadek przyjemności z masturbacji, może on mieć różne przyczyny. Może być np. objawem depresji (lub innych zaburzeń życia psychicznego), z którymi często wiąże się anhedonia i zobojętnienie. Może wynikać z nadmiernej, nawykowej, zbyt częstej masturbacji. Może być objawem zaburzeń hormonalnych.
Jest też w jakiś sposób naturalnym zjawiskiem, że nowe doświadczenia, poznawanie nowych stanów w wieku nastoletnim wiąże się z silnymi emocjami. Wrażliwość, skłonność do silnego, wyraźnego odczuwania jest wtedy większa. Może również w Pana sytuacji miało miejsce naturalne zjawisko, które - gdyby dłużej na ten temat porozmawiać, poznać Pana szczegółowe odczucia i wspomnienia - okazałoby się podobne, jak u wielu innych osób.

Pozdrawiam!