Dlaczego sperma ma biało-przezroczystą barwę?

Mam 17 lat i kiedy się spuszczam, sperma ma kolor przezroczysto-biały i jest w tym trochę moczu, coś żółtego, dokładnie nie wiem, co to i tego właśnie się boję, bo chciałbym rozpocząć współżycie seksualne. Proszę o pomoc.
17 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Fizjologicznie barwa spermy może się zmieniać od białej do żółtawej. Jest to norma, a zmienność barwy zależy od zmian w proporcji składników, a także chociażby od diety.
Żółta sperma często świadczy o stanie zapalnym w obrębie narządów płciowych. Zazwyczaj jednak towarzyszą jej dodatkowe objawy: ból, pieczenie, gorączka, problemy z oddawaniem moczu. W Pana przypadku brak tych objawów stanowi argument przeciwko infekcji, a skłania ku fizjologicznej naturze problemu.
W razie dalszych wątpliwości można wykonać badanie ogólne moczu, w przypadku wystąpienia dodatkowych objawów warto skonsultować się z urologiem.
W najbliższym czasie proponowałabym obserwację barwy spermy w zależności np. od ilości przyjmowanych płynów, a także wystąpienia ewentualnych objawów dodatkowych.
Pozdrawiam serdecznie!