Dlaczego stosowanie leków przeciwnerwicowych odnosi odwrotny skutek?

Od kilku lat choruję na nerwicę, moje objawy to duszności, kołatanie serca, ataki lęku i paniki, nerwobóle przeszywające całe ciało, bóle głowy. Chodzę do psychiatry, ale za każdym razem otrzymuję leki i jak tylko zaczynam je zażywać zaczynam źle się czuć - najczęściej wzrasta mi ciśnienie, drętwieje mi język, ból głowy z tyłu nie do zniesienia i myśli, które nie chcą jakoś skupić się. Często zdarza się, że ląduję na pogotowiu, bo leki uspakajające nie działają i muszę dostać coś mocniejszego. Jak mam się leczyć jak każdy lek działa ma mnie w ten sposób? Czy mogę pomóc sobie w inny sposób. Byłam u innego psychiatry i ten sam wynik. Jestem zrozpaczona, bo to nie pozwala mi na normalne funkcjonowanie i nigdy nie wiem kiedy i jak złapie mnie następny atak. Pozdrawiam serdecznie

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Nie wiem, jakie dokładnie leki Pani przepisywano. Leki przeciwdepresyjne różnią się między sobą pod względem mechanizmu działania i objawów niepożądanych. Duża część z leków przeciwdepresyjnych opiera swoje działanie na wpływie na układ serotoninergiczny. W trakcie pierwszych 2-3 tygodni stosowania ich efektem ubocznym może być wzrost napięcia, niepokoju i drażliwości. Efekt ten jest zależny od dawki i najczęściej przejściowy.
Przyczyna opisywanych przez Panią objawów może zależeć od tego, że przepisywano leki o podobnym mechanizmie działania. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego typu objawów, można zaczynać leczenie od mniejszych dawek i dołączyć lek uspokajający. Jeśli takie strategie zawodzą, można zastosować lek przeciwdepresyjny o innym mechanizmie działania.
Podstawową metodą leczenia zaburzeń nerwicowych jest psychoterapia.
Z pozdrowieniami