Dlaczego suchy kaszel budzi mnie w nocy?

Witam,od ok 3 lat meczy mnie suchy kaszel.od pol roku noce mam nieprzespane gdyz ciagle cos odkrztuszam i meczy mnie to tak ze budze sie kilka razy w nocy i ciezko mi usnac z powodu ciaglego odkaslywania.badal mnie pulmonolog czysto,laryngolog zatoki czyste,gastoskopia wszystko ok.juz nie wiem co robic.mam 36 lat i boje sie ze to cos zlego.laryngolog podejrzewa alergie,bo splywa mi cos do gardla,w domu niestety mam plesn i duza wilgoc,w dodatku partner pali tyton,ten tyton suszy na grzejniku
KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu

Zabiegi laryngologiczne

Istnieje wiele zabiegów laryngologicznych, które są stale ulepszane. O tym, co piszczy we współczesnej laryngologii opowiada specjalista dr Michał Michalik.

może to być refluks
"Choroba refluksowa przełyku (ChRP) to występowanie typowych dolegliwości lub uszkodzenie błony śluzowej przełyku, spowodowane przez patologiczne zarzucanie treści żołądkowej do przełyku wskutek zaburzenia funkcji LES. Etiologia jest wieloczynnikowa. ChRP może się rozwinąć także w przebiegu twardziny układowej, cukrzycy, polineuropatii alkoholowej lub zaburzeń hormonalnych oraz w następstwie przyjmowania leków obniżających ciśnienie LES (doustne środki antykoncepcyjne, azotany, blokery kanału wapniowego, metyloksantyny, β2-mimetyki, leki przeciwcholinergiczne). Wystąpieniu ChRP sprzyja przepuklina rozworu przełykowego, ciąża i otyłość."
"1. Objawy przełykowe: zgaga (uczucie pieczenia za mostkiem) i cofanie się treści żołądkowej do przełyku; nasilają się w pozycji leżącej na wznak, przy pochylaniu się i podczas parcia, zwłaszcza po obfitym lub tłustym posiłku.

2. Objawy pozaprzełykowe: chrypka (szczególnie rano, wskutek drażnienia strun głosowych przez zarzucaną treść żołądkową), suchy kaszel lub świszczący oddech (objawy astmy wywołane aspiracją treści żołądkowej do drzewa oskrzelowego lub skurczem oskrzeli na drodze odruchu z nerwu błędnego w wyniku drażnienia dolnej części przełyku), ból w klatce piersiowej (ChRP jest najczęstszą [~50%] przyczyną niesercowego bólu zamostkowego). Mogą występować bez typowych objawów ChRP.

3. Objawy alarmowe, wymagające szybkiej diagnostyki endoskopowej: zaburzenia połykania (dysfagia), bolesne połykanie (odynofagia), utrata masy ciała, krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego (jawne lub utajone).

ChRP może przebiegać bezobjawowo; wówczas refluksowe zapalenie przełyku stwierdza się przypadkowo podczas endoskopii. W przebiegu ChRP występują okresy zaostrzeń i remisji. Nieleczona ciężka ChRP może doprowadzić do poważnych powikłań"

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty