Dlaczego tak bardzo boję się studiów?

Witam! Wkrótce rozpoczynam nowy etap w moim życiu - studia. Obawiam się, że moje pierwsze kroki w dorosłość będą porażką. Przyznaję, że jestem trochę "ciamajdowaty". Zawsze będę mógł liczyć na rodziców, ale nie będą wiecznie wszystkiego za mnie robić. Do tej pory prowadziłem proste życie i nie oczekiwano ode mnie niczego oprócz nauki. Mam ciarki gdy pomyślę o pracy, związkach, formalnościach i rachunkach. Wiem, że powinienem skupić się teraz na studiach, ale czeka mnie to prędzej czy później.

Witam Pana Serdecznie,

Doznawanie lęku pojawia się przed rzeczami nowymi, których nie znamy, nie przeżywaliśmy, jest immanentną cechą ludzkiej egzystencji i towarzyszy nam nieprzerwanie.
Ale też wszystko to, co nowe niesie ze sobą urok nowości, przygody, zaciekawienia...
Myślę, że pomocnym byłoby dla Pana podjęcie pracy terapeutycznej, najlepiej poznawczo-behawioralnej, żeby mógł Pan podejmować codzienne zadania,
pomimo lęku..., czego Panu życzliwie życzę,

irena.mielnik.madej@gmail.com

Dzień dobry, ewidentnie ma Pan lęk przed dorosłością. Proszę pomyśleć o psychoterapii. Jest to odpowiedni moment by ją rozpocząć i skończyć przed okresem dorosłości. Dorosłość może być przyjemna, wszystko zależy od Pana, od separacji id rodziców. Pan przede wszystkim musi się odseparować i uwierzyć w siebie. Nawet jeśli jest Pan niezdarny to i tak można wiele w życiu osiągnąć a błędy i tak zdarzają się każdemu. Pozdrawiam A. Pacia

Witam,

Lęk, którego Pan obecnie doświadcza nie jest obcy wielu ludziom w Pana wieku znajdującym się przed w podobnych okolicznościach - przed rozpoczęciem nowego etapu życia. Stres z tym związany jest zupełnie czymś naturalnym. Dobrze, że wie Pan, że może liczyć w miarę potrzeb na rodziców, dzięki temu nie wszystko naraz musi stać się Pana obowiązkiem np. praca, a może mieć Pan na to czas się przygotować.
Zastanawia mnie fakt, iż sam siebie określił Pan mianem "ciamajdowatego". Przy niskiej albo nieadekwatnej samoocenie, może warto skorzystać z konsultacji psychologicznej i popracować nad swoimi mocnymi słabymi stronami?

Pozdrawiam serdecznie,
Małgorzata Mazurek
www.synovial.pl

Witam Pana
Prawdopodobnie Pana lęki oraz związane z tym poczucie
frustracji i dyskomfortu wynikają z niskiej samooceny,
braku wiary we własne możliwości i być może przykrych
doświadczeń z przeszłości.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić
tylko podczas osobistej konsultacji.
Proszę zauważyć, że Pana lęki składają się z wielu małych
lęków, takich jak : lęk przed zmianą; Lęk przed dorosłością,
lęk przed nieznanym; lęk, że Pan sobie nie poradzi;
lęk przed brakiem akceptacji w nowym środowisku;
lęk przed stworzeniem związku; lęk przed podjęciem pracy;
i zapewne wiele innych.
Wraz z tymi lękami rodzą się fałszywe przekonania potwierdzające
zasadność tych lęków.
W ten sposób, zamiast realizować swoje marzenia, tworzy Pan
w umyśle wypaczony obraz samego siebie, co pogłębia jedynie Pana
lęki, frustrację, niską samoocenę i zapewne poczucie przygnębienia.
Możliwe, że lęki biorą się z bezradności, gdyż dotąd
nie stawiano Panu wymagań.
Możliwe też, że Pana podświadomość kojarzy każdą zmianę z jakimś
doświadczeniem z przeszłości lub jakąś toksyczną krytyką
i obecnie broni się przed zmianą i paraliżuje realizację Pana działań
jeszcze na etapie zamierzeń a nawet marzeń.
Żeby skutecznie Panu pomóc, należy dotrzeć do źródła Pana zaburzeń
lękowych i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Psychoterapia pozwoli Panu wzmocnić poczucie własnej wartości,
a także uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami
Pana obaw i lęków oraz ich konsekwencjami.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam, każdy czasem odczuwa lęk związany ze zmianami w życiu. Jest Pan w okresie wejścia w dorosłość, obawia się Pan porażki. Porażki zdarzają się każdemu z nas, ważne jest czy wyciągamy z nich wnioski. Jeżeli obawia się Pan jak sobie poradzi warto skorzystać z rozmowy z psychologiem. Zastanowić się jak można stopniowo zacząć radzić sobie samodzielnie. Być może przejąć pewne obowiązki w domu już teraz, spróbować czynnie uczestniczyć w sytuacjach które w tej chwili wydają się Panu trudne, przygotować się w ten sposób do samodzielnego życia.
Pozdrawiam serdecznie