Dlaczego tak bardzo się pocę?

Witam. Mam pewien męczący mnie problem. Odkąd pamietam strasznie się pocę (nie tylko pod pachami ale praktycznie na całym ciele) depilacja, kąpiele 2-3x dziennie ani żadne antyperspiranty nie pomagają! Próbowałem nawet etiaxil strong co skończyło się silnymi podrażnieniami skóry po tygodniu. Problem zauważyłem już w szkole w klasach 1-6 ale rodzice mi wmiawiali że to normalne. Od niedawana już sam się utrzymuję i chciałbym się zająć tym problemem. Co może być tego przyczyną ? Jakie badania powinienem wykonać i do jakiego specjalisty się z nimi udać ? Botox czy laser raczej się nie sprawdzi bo problem dotyczy całego ciała, a milionerem jeszcze nie jestem.

Lek. Paweł Szadkowski

Pocenie się jest mechanizmem termoregulacji. Nadmierną potliwość dłoni można faktycznie leczyć toksyną botulinową. Innym zabiegiem jest też sypakotomia, ale ze względu możliwe powikłania rzadko się ją stosuje (czasem występuje po niej też nadmierna potliwość stóp). Jeśli chodzi o suplementy diety to raczej niewiele panu pomogą, ponieważ większość z nich powoduje tylko łagodne odwodnienie organizmu (nasilenie diurezy). Dobrym pomysłem jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu w celu zbadania oraz wykonanie podstawowych badań, ponieważ nadmierne pocenie może wynikać ze wzmożonej aktywności układu współczulnego, czemu mogą towarzyszyć inne choroby internistyczne (nadciśnienie, częstoskurcz itd.).