Dlaczego tak mocno boli mnie podbrzusze i jajniki po poronieniu? Jak złagodzić ból?

Witam bardzo serdecznie. Mam taki problem: mam 20 lat i w tym tygodniu poroniłam, dokładnie we wtorek. Bóle podbrzusza wystąpiły wcześniej, ale później czułam się dobrze. Jednak od wczoraj bóle powróciły i są bardzo silne. Do tego bolą mnie jajniki. Ból nie jest ciągły - raczej ma takie jakby "naloty", których nie da się wytrzymać - przez jakiś czas czuję się normalnie, nie boli, a zaraz nalatuje ten silny ból, utrzymuje się kilka minut i puszcza. Krwawienie też troszke wzrosło jak w pierwszym dniu miesiączki.

Prosze mi pomóc. Czy dzieje się coś złego? Czy mam się czym martwić? Czy to normalne? I jak złagodzić ten ból? Bo jak nastanie to aż nie moge się ruszyć. Dziękuję z góry na odpis i pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeżeli wykonano u Pani łyżeczkowanie jamy macicy, a po nim kontrolę USG, to raczej żadne pozostałości w macicy nie powinny się już znajdować. Krwawienie powinno ustać do 2 tygodni po poronieniu.

Ból i krwawienie mogą być związane z obkurczaniem się macicy (jest to szczególnie prawdopdoobne, jeśli poronienie nastąpiło na dość zaawansowanym etapie ciąży, kiedy macica zdążyła znacznie się powiększyć). Konieczna jest jednak kontrola lekarska, gdyż należy wykluczyć zapalenie przydatków (w takim przypadku występowałaby raczej gorączka).

Jeżeli nie miała Pani USG po poronieniu, to proszę się na takie badanie udać. Może Pani tymczasem, zanim uda się Pani na wizytę, zastosować środki przeciwbóowe i rozkurczowe, które stosuje się standardowo podczas miesiączki.

Pozdrawiam serdecznie!