Dlaczego tak szybko przytyłam? Jak mam schudnąć? Staram się, ale nie wychodzi :(

No więc, zacznę od początku. Mam teraz 14 lat! Latem 2009 r., ważyłam 47 kg, a teraz ważę 55 kg przy wzroście 163 cm. Wiem, że pewnie wagę mam prawidłową, ale ja widzę, że wyglądam okropnie, w żadne spodnie się już nie mieszczę! Bardzo zwiększyły mi się uda, brzuch i pośladki i są takie niejędrne i brzydkie. Jak zobaczyłam pierwszy raz mój brzuch, to omal nie zemdlałam. Jest taki wystający ;/ A kiedyś miałam płaski. Uda tak samo, były mniejsze i zgrabniejsze oraz nie było cellulitu. A i mam też takie czerwone kreski na brzuchu, to chyba są rozstępy ;/ Bardzo zależy mi, by wrócić do poprzedniej wagi, by mieć płaski brzuch, jędrne pośladki, ładne nogi i uda! Codziennie rano robię 30-40 brzuszków i przysiadów. Dziennie piję 2 litry wody + wieczorem herbatka. Dodam, że jestem wegetarianką od 13 lat i tego nie zmienię, po prostu nie lubię mięsa ;/ Już wcale nie jem słodyczy ani fast foodów. Wydaję mi się, że przytyłam tak szybko od września do grudnia, bo jadłam mnóstwo słodyczy i spore obiady. Proszę o radę, chciałabym wiedzieć, co mam zrobić by schudnąć! Dodam, że nie mam za bardzo czasu na ćwiczenia, no chyba, że sobota, bo rano zawsze wstaję o 6:00 lub 5:00, a ze szkoły wracam o 16:00 lub 16:30, :( Dotąd tak wyglądały moje posiłki: Rano około 7:00 zjadłam jabłko i płatki z mlekiem. W szkole ok. 10:00 - pół rogalika i o 12:00 następne pół rogalika. W domu obiad jem około godziny 16:30, bo prędzej się nie da. Obiad nie składa już się z dużych porcji, chociaż czasami biorę dokładkę, jak bardzo jestem głodna. (Mieszkam na wsi i do szkoły autobusem, zawsze godzinę się jedzie, dlatego tak późno obiad). Kolację jem ok. 18:00 i jest to pół bułki i herbatka. Za nic nie zjadłabym: ryby, szpinaku, mięsa, buraków! Tych rzeczy nie lubię. Tak jak pisałam, słodyczy już w ogóle nie jem, 2 litry wody dziennie i herbatka :)) Wiem, że powinnam się więcej ruszać, nie mam dostępu, by zapisać się na jakiś aerobic czy tańce, bo mieszkam na wsi i do miasta mam z 40 km ;/ Proszę o radę, bo bardzo źle mi z tymi fałdkami na brzuchu i udami :(
ponad rok temu

Witam!

Powodem tak szybkiego przyrostu masy ciała jest zarówno spożywanie dużej ilości słodyczy, jak również gospodarka hormonalna. Masz 14 lat, jesteś w okresie dojrzewania. Twoje ciało zmienia się, nabiera kobiecych kształtów (biodra, uda, brzuch). Kobiety mają w swoim ciele więcej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni i to je charakteryzuje. Dlatego nie powinnaś się martwić, z powodu zmiany kształtu Twojej figury. Twoje BMI (wskaźnik masy ciała) wynosi 21! Jest prawidłowe!

Cellulit mógł pojawić się w wyniku małej aktywności fizycznej oraz dużej ilości spożywanych słodyczy, a małej ilości warzyw w diecie. Rozstępy są wynikiem zmian hormonalnych w Twoim ciele. Powinnaś stosować kosmetyki redukujące rozstępy.

Aby ciało było jędrne, wysportowane i pozbawione cellulitu, powinnaś zacząć od aktywności fizycznej i zmiany nawyków żywieniowych.

Ćwicz co najmniej 30 minut dziennie. Bardzo dobrze, że robisz poranną gimnastykę. Dodaj do tego wieczorny spacer z przyjaciółką lub mamą, lub jogging. Możesz również ćwiczyć w domu. Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl. Wskocz na rower, biegaj, tańcz, zapisz się na zajęcia sportowe w szkole! Poprawisz nie tylko swoją sylwetkę oraz zdrowie, ale i humor!

Powinnaś również zwrócić uwagę na swoje odżywianie:
- Do każdego posiłku spożywaj warzywa. Jesteś wegetarianką, a z tego co napisałaś, Twoja dieta jest bardzo uboga w warzywa i owoce.
- Jedz 4-5 posiłków dziennie, w równych odstępach czasu, co 3-4 godziny. Porcje powinny być małe, nie powinnaś się przejadać. Dzięki temu nie będziesz chodzić głodna, a Twój organizm nie będzie magazynował energii w postaci tkanki tłuszczowej.
- zawsze jedz śniadanie, dzięki temu poprawisz koncentrację i pamięć.
- Spożywaj pieczywo pełnoziarniste! Unikaj białych bułek i chleba. Jedz również kasze, ryż dziki, makaron pełnoziarnisty, ugotowany al dente (na pół twardo).
- Nie zapominaj o produktach mlecznych. Jedz chude lub półtłuste sery białe, jogurty, maślanki i kefiry naturalne, pij mleko 1,5%.
- Ostatni posiłek spożywaj na 3 godziny przed snem.
- Unikaj produktów typu fast food, gazowanych napojów, tłustych wędlin i serów, gotowych dań, słonych przekąsek. Dostarczają one zbędne ilości pustych kalorii, tłuszczu, cukru oraz soli.
- Pij duże ilości wody niegazowanej i niesmakowej! Około 2 l.

Jeśli będziesz stosować się do zaleceń, dotyczących zarówno jedzenia jak i ćwiczeń, powinnaś zauważyć efekty zmiany stylu życia. Pamiętaj, że optymalna utrata masy ciała to 0,5-1 kg na tydzień, tylko wtedy jest ona trwała i bezpieczna.

Powodzenia!