Dlaczego tak zachowuję się podczas snu?

Witam. Mam mały problem podczas snu. Mianowice często mówię i się ruszam. Kiedyś niestety przyłożyłem żonie podczas snu. nie mocno ale jednak. Kiedyś zdążyłem się obudzić jak już prawie żona dostała z łokcia. Mówię prawie codziennie, sny z reguły pamiętam (a mam je codziennie). Zdarzało mi się gwizdać (śniło mi się że psa wołam), mówić słowa Kocham i często używam podczas snu niecenzuralnych słów. Bardzo proszę o pomoc. Dodam że jestem raczej zdrowy i jadam przed snem bo na głodniaka nie da rady

Dzień dobry. Być może dzieje się w pańskim życiu coś bardzo stresującego lub intensywnego, co powoduje duże pobudzenie i aktywność w ciągu dnia i nie do końca udaje się wyciszyć i zredukować to napięcie przed snem? Jeśli nie udaje się Panu wypocząć podczas snu, warto zrobić kontrolne badania zlecone przez lekarza internistę. Niezależnie od tego zachęcam do konsultacji psychologicznej. Pozdrawiam.

Witam, objawy jakie Pan opisuje to zaburzenia snu, parasomnie. Jeżeli jakość snu ma wpływ na Pana funkcjonowanie, sytuacja się powtarza, proszę skonsultować się z lekarzem, skorzystać z pomocy ośrodka leczenia zaburzeń snu (np. https://imed24.pl/poradnie-i-specjalisci). Przesyłam link do artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/budzenie-sie-w-nocy, http://psychiatria.mp.pl/bezsennosc/79966,parasomnie. Ważny jest uregulowany rytm dzienny, zadbanie o higienę snu, ćwiczenia relaksacyjne, oddechowe.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl