Dlaczego trzylatek różnie zachowuje się przy mamie i innych osobach?

Dzień dobry, Jestem mamą 3 letniego chłopca. Zastanawiam się nad tym dlaczego tak się dzieje, że na tę samą sytuację reaguje przy mnie np. wybuchem płaczu lub okazaniem złości, a gdy jest pod opieką babci lub cioci nic mu nie przeszkadza i potrafi w ogóle na daną sytuację nie reagować. Np. są momenty gdy czegoś nie może znaleźć lub coś nie układa się tak jak chce ( przy mamie od razu płacze, a przy innych w ogóle mu to nie przeszkadza). Dlaczego tak się dzieje? Czy to moja wina?

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
U mamy zawsze można więcej;) Już wie, że u Pani takie zachowanie przejdzie i uda się w ten sposób zdobyć czy uwagę czy zabawkę czy coś innego. Poza tym to jest też naturalne bo przecież my dorośli również inaczej zachowujemy się w domu, inaczej w pracy, a inaczej na kawie z przyjaciółką. Na wszelkie ataki złości ze strony dziecka trzeba reagować spokojem i cierpliwością. Dawać sygnał, że tym zachowaniem nic nie osiągnie, że poczekamy aż się uspokoi i wtedy porozmawiamy.
Zapraszam na warsztaty dla rodziców.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu

Witam. Zachowanie Pani dziecka jest zupełnie normalne - po prostu mama jest bezpieczną "bazą" przy której może sobie pozwolić na okazywanie emocji, z innymi ludźmi to nigdy nie wiadomo. Bardzo często dzieci w przedszkolu czy przy niani są super-grzeczne, a przy rodzicach odreagowują emocje. Jedyne co może Pani zrobić, to pokazywać dziecku że akceptuje je Pani takie jakie jest i wszystkie jego emocje są do przyjęcia - choć nie wszystkie zachowania. Polecam książki z obszaru rodzicielstwa bliskości, np. "Dziecko z bliska" Agnieszki Stein. Pozdrawiam!

Dzień dobry.Dziecko ma prawo mieć swoje emocje, czasem trudno mu jest je pomieścić w sobie, wówczas może przerzucać je na osoby najbliższe /mamę/. Może to być reakcja na rozpoczynającą się separację matki z dzieckiem.Pozdrawiam.Małgorzata Nikonowicz.