Dlaczego u diabetyka występuje silny odruch wymiotny?

Moja mama(76 lat) choruje na cukrzycę i bierze tabletki Formetic i Diaprel. Oprócz tego bierze leki na nadciśnienie i antydepresanty. Ma złogi w woreczku. Co roku pojawia się ta samasytuacja, czyli bardzo silne nudności i ,, ciągnie" ją straszliwie na wymioty. Ostatnio leżała w szpitalu i lekarz zrzucił całą winę na kamienie w woreczku. Wczoraj znowu zostawiłam ją w szpitalu i tym razem chirurg stwierdził, że to straszne ciągnięcie na wymioty, odbijanie się to nie sprawka kamieni. Nie wiem co robić, mama nie może jeść, nie można z tym żyć, co robić, gdzie się udać? Ja nie proszę, ja błagam o pomoc.

Dzień dobry. Nudności, wymioty, bóle brzucha, dyskomfort w jamie brzusznej mogą być spowodowane preparatem metforminy. Można podjąć próbę odstawienia preparatu i obserwować czy dolegliwości miną. Oczywiście mogą być również inne przyczyny opisywanych dolegliwości, do których w opisywanym przypadku najprawdopodobniej należy kamica pęchrzyka żółciowego.