Dlaczego USG liczy wiek ciąży od OM?

Witam dlaczego USG liczy wiek ciąży od OM ??i wymiarybsa takie jak od OM skoro powinny być mniejsze? Czy USG dolicza 14 dni do wieku zaplodniowego??

USG oblicza wiek ciąży po parametrach metrycznych płodu (dany wymiar określa tydzień od zapłodnienia), a nie od ostatniej miesiączki. Datę ostatniej miesiączki wpisuje ręcznie lekarz wykonujący USG ciążowe i taki parametr może być zaznaczony na zdjęciach z USG lub wyniku.