Dlaczego utrzymuje się niskie libido podczas karmienia piersią?

Dzień dobry Od roku karmię piersią. Miałam cesarskie cięcie. Słyszałam, że po porodzie i w trakcie karmienia piersią libido może spaść.Poźniej powinno wrócić. U mnie dopiero teraz jest zerowym poziomie, powiedziałabym nawet, że nic nie czuję. Czu to normalny objaw i ma szansę poprawić się po zakończeniu karmienia?

Dzień dobry.

W okresie połogu u wielu kobiet spada libido. Wiąże się to ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie. Proces ten rozpoczyna się i trwa różnie, w zależności od konkretnej osoby.

Brak ochoty na seks może też wynikać ze stresu i zmęczenia, które często towarzyszy opiece nad małym dzieckiem.

Należy jednak takie odczucia mogą wiązać się z innymi przyczynami, ze stanami depresyjnymi włącznie. Dużo zależy od tego, co towarzyszy poczucia spadku libido.

Zawsze dobrze jest dmuchać na zimne, dlatego zachęcam do poruszenia tego tematu podczas wizyty kontrolnej u ginekologa.

Pozdrawiam
Tomasz Krasuski

www.krasuski-psycholog.pl

Niskie libido w trakcie karmienia piersią to norma. Wiele młodych mam nie ma ochoty na bliskość w okresie wzmożonej laktacji.

'Niestety z fizjologicznego punktu widzenia kobieca gotowość do współżycia jest w okresie karmienia piersią bardzo ograniczona. To zwykła przebiegłość matki natury, która dbając o przetrwanie gatunku, chce, aby młode mamy poświęciły się całkowicie maleństwu. Cała ta manipulacja odbywa się za pomocą gry hormonalnej.
Po pierwsze więc, karmiącymi kobietami rządzi prolaktyna, bez której mleka w piersiach po prostu by nie było. Prolaktyna hamuje jednocześnie owulację, aby kolejna ciąża nie nastąpiła zbyt szybko (nie jest to jednak stuprocentowa ochrona!). Kobieta, która nie jajeczkuje, ma automatycznie obniżone libido, normalnie osiągające szczyt właśnie w połowie cyklu. Dalej jest problem estrogenu, który pod wpływem zahamowanej owulacji osiąga bardzo niski poziom. Efekt? Śluzówka pochwy jest mniej nawilżona, a współżycie może być nieprzyjemne, a nawet bolesne. Jakby tego było mało, w okresie laktacji obniżony jest także poziom testosteronu, który odpowiada w dużym stopniu za ochotę na seks u obu płci.'

https://terapiaslomka.wordpress.com/