Dlaczego w nocy obudziły mnie poty i wysoka gorączka?

Witam jakieś 2 miesiące temu miałem nagły atak ciśnienia 190/140 i puls 150 to stało się w nocy. Zabrano mnie na pogotowie gdzie nic nie stwierdzono podano mi kroplowke z potasu i magnezu i wypuszczono do domu. Następnie miałem konsultacje kardiologiczne gdzie zrobiono mi ekg, oraz echo serca, jak to lekarz powiedział "każdy chciałby mieć takie wyniki jak Pan" brałem nedal na obniżenie pulsu i po jakimś czasie przeszło czułem się w "miarę normalnie". Ostatnio w nocy przebudzily mnie poty okazało się że mam gorączkę 38,5 leżałem w łóżku gorączka ustala, niestety wrócił podwyższony puls i temperatura utrzymuje się na poziomie 37,2. Już nie wiem co mam robić... Lekarze mnie lekceważą twierdząc że jestem młody i to może być nerwica...
MĘŻCZYZNA, 26 LAT ponad rok temu

Choroba niedokrwienna serca

Zespół objawów spowodowany niedokrwieniem mięśnia sercowego, to choroba niedokrwienna serca. Prof. Tomasz Pasierski opowiada o leczeniu tej przypadłości, będącej zarazem chorobą cywilizacyjną.

Witam Pana,
jeśli badania są w normie, przyczyną objawów może być podłoże psychogenne, wskazana jest szczegółowa diagnostyka w Poradni Zdrowia Psychicznego (NFZ) lub w Poradni Leczenia Zaburzeń Snu, ponieważ
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie

0

Dzień dobry, objawy które Pan opisuje mogą, ale nie muszą wskazywać na nerwicę. Zastanawiam się czy te objawy występują również w ciągu dnia, czy tylko w nocy. Czy zaobserwował Pan jeszcze jakieś inne odczucia płynące z ciała oprócz tych o których Pan wspomniał. Jeśli chodzi o nerwicę to występuje ona pod róznymi postaciami: nerwicy natręctw, ataków paniki, fobii czy lęku uogólnionego. Istotą nerwicy jest lęk, a wywołuje on wiele reakcji psychosomatycznych. Do najczęstszych objawów somatycznych nerwicy lękowej zalicza się: bóle o różnej lokalizacji (bóle głowy, kręgosłupa, żołądka, serca, mięśni), zawroty głowy, kołatanie serca, drżenie kończyn, ucisk w gardle, uczucie duszności, płytki oddech, suchość w ustach, nagłe uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się, zaburzenia zmysłów, biegunki, wymioty, zaburzenia snu i czynności seksualnych. Mogą one pojawiać się w sytuacjach silnego stresu lub występować przewlekle. Podobne objawy dają też choroby endokrynologiczne- np. nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Dlatego w pierwszej kolejności sugerowała bym wizytę u internisty/endokrynologa w celu wykonania podstawowych badań, w tym także TSH, ewentualnie FT3, FT4. Jeśli wyniki wyjdą poprawne radziła bym wizytę u psychologa/psychoterapeuty. Jestem pewna że szczegółowa i dogłębna diagnoza poawoli stwierdzić czy rzeczywiście cierpi Pan na nerwicę. Pozdrawiam oraz życzę wiele spokoju i zdrowia :)

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty