Dlaczego w ogóle nie chudnę?

Zawsze nie zważałam na to co jem. Z tego, co teraz obliczam potrafiłam wrzucać w siebie ponad 2000 kcal dziennie. Ale nie tyłam - stałam w miejscu od 2 lat. Ważę 65 kilo przy wzroście 171 i chciałam schudnąć no i jestem kobietą, mam 16 lat. Nie choruję na nic przewlekłego (no chyba, że liczy się alergia na kurz), a w mojej rodzinie nadwagi nikt nie ma, ale bardzo szczupłych osób także brak. Od 3 tygodni nie jem praktycznie w ogóle słodyczy, zapisałam się na trenowanie siatkówki, w domu robię różne ćwiczenia, staram się nie jeść 3 godziny przed snem, jem 5-6 małych posiłków dziennie, tak by wyszło 1100 kcal. Piję tylko wodę, około 2 litrów dziennie, a rano szklankę mleka 0,5%. Zazwyczaj jem: - rano szklankę mleka 0,5% + fitness chrupki do mleka - w szkole bułkę kajzerkę z serem topionym lub żółtym, czasami też mandarynkę (dzielę to na 8 godzin, by jeść na 3 razy :( , bo inaczej umarłabym z głodu ) - obiad np. kurczak na parze + ryż biały lub ziemniaki + groszek, kukurydza, czerwona fasolka albo coś takiego. - wieczorem w odstępach jogurt i 2 kromki vasy i czasami jakiś owoc. Ćwiczę 4 godziny w tygodniu na dodatkowych treningach siatkówki, a w domu praktycznie codziennie przez godzinę (brzuszki, nożyce i inne) Dlaczego moja waga w ogóle nie spada? Odchudzam się po raz pierwszy w życiu. Myślałam, że po 3 tygodniach ślinotoku przy patrzeniu jak koleżanki połykają czekoladki, chipsy i jedzą na każdej przerwie będą jakiekolwiek efekty. Tymczasem zaczęły mnie już boleć mięśnie od ćwiczeń, a ani centymetr, ani waga, nie wskazuje na jakąkolwiek poprawę. Wiem też, że na pewno nie mam tarczycy, a lekarz powiedział mi, że gdybym była chora, to bym tyła, a nie stała w miejscu niezależnie od tego czy jem ponad 2000 kalorii i nic nie ćwiczę czy jem tak jak teraz :( Już nie wiem co robić.

Witam,

Twoje BMI wynosi 22,26.
Na siatce centylowej oznacza to obszar 75 centyla.
Twoja masa ciała jest prawidłowa - nie musisz się odchudzać.

Jeśli chodzi o dietę, to zapotrzebowanie energetyczne dla dziewcząt w Twoim wieku wynosi 2500 kcal (przy umiarkowanej akt. fizycznej).
Oznacza to, iż nie powinnaś stosować diety odchudzającej o kaloryczności poniżej 1500 kcal/dobę.

Przyczyny zastoju masy ciała
mogą być następujące:
1. stosowanie rygorystycznej diety doprowadziło do obniżenia tempa przemiany materii, przez co trudniej jest schudnąć i łatwiej przybrać na wadze
2. wypijanie dużych ilości wody wysokosodowej, która powoduje powstanie obrzęków (podobny efekt daje nadmierne solenie potraw);
  3. systematyczny i intensywny trening doprowadził do rozwoju tkanki mięśniowej (mięśnie ważą więcej niż tkanka tłuszczowa, spaliłaś tkankę tłuszczową, ale zastąpiła ją tkanka mięśniowa)
4. być może przyjmujesz jakieś leki, które przyczyniają się do zastoju masy ciała.

Inne, "nieżywieniowe", przyczyny zastoju masy rozpatrywałabym u lekarza.
Nie zaszkodzi wykonanie podstawowych badań.
Pisałaś, że konsultowałaś się z lekarzem, ale czy wykonałaś badania stężenia hormonów tarczycy we krwi?

Także zbyt duże odstępy czasowe między posiłkami powodują obniżenie tempa przemiany materii (organizm stara się zmagazynować dodatkowe zapasy na "gorsze czasy").

Z diety powinnaś wyeliminować: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast-foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Jeśli chodzi o jedzenie w szkole, przykładowe zestawy na II śniadanie to:
1. Bułka pełnoziarnista, cienko posmarowana masłem, z plasterkiem chudej wędliny (np. szynki z piersi indyka/kurczaka, szynki gotowanej) i dużą ilością warzyw (mogą być zabrane oddzielnie w zamykanej miseczce, np. papryka, ogórek, pomidor). Warzywa możesz zjadać bez ograniczeń. Do takiego zestawu dobrze jest wypić niskotłuszczowy napój mleczny: kefir, maślankę (o pojemności 150 ml) lub sok wielowarzywny.
2. Jogurt odtłuszczony (150 ml) z muesli (30 g), z dodatkiem owocu (mandarynka/kiwi/pomarańcza/jabłko w ilości ok. 100 g).
3. Baton wielozbożowy z kubeczkiem jogurtu naturalnego, owoc.
4. Jogurt z ziarnami zbóż, owoc.
5. Sałatka wielowarzywna z dodatkiem np. tuńczyka czy porcji chudego mięsa - piersi z indyka, z bułką pełnoziarnistą.

Pozdrawiam