Dlaczego w sytuacjach stresowych czuję kłucie w okolicy klatki piersiowej?

Witam, od jakiegoś czasu, zazwyczaj w sytuacjach stresowych, łapał mnie ból, kłucie w okolicy klatki piersiowej. Ostre, krótkie kłucie. Aktualnie, drugi dzień ból nieustępujące ani na minute, nawet w nocy, boli mnie okolica pod prawa piersią. Dolegliwości nasilają się podczas zginania , siedzenia, leżenia. W staniu jest troszkę lepiej. Naświetlałam tą okolice lampą sollux - nie pomogło. Do lekarza zarejestrowałam się, ale - wizyta dopiero za cztery dni. Co robić? Mam 26 lat. Dziękuje

Lek. Wojciech Zygmunt

Jeżeli koreluje pani te dolegliwości bólowe z sytuacjami stresowymi to najprawdopodobniej jest to spowodowane zespołem da Costy (inaczej znanym jako "nerwica serca"), który występuje na tle psychogennym. Jednakże przy bólu w klatce piersiowej zawsze trzeba wykluczyć inne jego przyczyny, czym na pewno zajmie się lekarz prowadzący, ale zważywszy na pani wiek, nie powinno to być nic poważnego. Jeżeli dolegliwości będą często nawracać warto wykonać badanie EKG metodą holtera (24-godzinny zapis EKG) oraz echokardiografię przezklatkową serca, gdyż często u młodych kobiet występuje zespół Barlowa ( inaczej zespół wypadania płatka zastawki mitralnej), który może dawać podobne dolegliwości. Pozdrawiam i życzę zdrowia.