Dlaczego w trakcie miesiączki mam zmienne nastroje?

Witam dlaczego w trakcie miesiączki mam zmienne nastroje jestem nerwowa wszystko mnie drażni. Moje miesiączki są krótkie bo trafiają 3 dni nie są też aż tak obfite. W czasie owulacji też mam złe samopoczucie. Dwa dni temu dostałam okresu bolała mnie bardzo głową w pierwszy dzień krzyż brzuch a dwa ostatnie dni miesiączki jestem bardzo nerwowa spieta wybucham złością nic mi się nie chce. Dodam że przechodziłam nerwice lekowa lecz już od pół roku jest dużo lepiej nie mam już ataków paniki

Zmiany hormonalne mogą mieć także wpływ na samopoczucie i nastrój. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli leczyła się Pani na zaburzenia związane z lękiem i nerwicą. W tym sensie gorsze samopoczucie zależne od cyklu miesięcznego może mieścić się w granicach normy. Jeśli jednak nie czuje się Pani z tym komfortowo lub chciałaby Pani lepiej sobie radzić z objawami napięcia i drażliwości- warto spotkać się ze swoim psychoterapeutą (zakładam, że jeśli leczyła Pani nerwicę, to była Pani w psychoterapii) i omówić tą kwestię, a także pracować nad zmianą.

Witam,

zaburzenia emocjonalne związane z cyklem miesięcznym są dosyć częstym zjawiskiem u kobiet (dotyczą ponad 10 %). Związane są ze zmianami stężeń estrogenów i progesteronu oraz prostaglandyn- co wtórnie wpływa na serotoninę i kwas gamaaminomasłowy.
Korzystne wyniki w przypadku PMS i PMDD mogą zapewnić: zmiana diety, relaksacja, ćwiczenia fizyczne oraz nauka technik radzenia sobie ze stresem. Z metod farmakologicznych: niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki z grupy SSRI, terapia hormonalna oraz preparaty ziołowe (min. zawierające niepokalanek mnisi oraz miłorząb japoński).
Dodatkowe pytanie jakie Pani opis mi nasuwa- czy przypadkiem wahania hormonalne nie uaktywniają na zasadzie uwrażliwienia istniejących zaburzeń nerwicowych?

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl